Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Formulare plângere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Formulare plângere

Bună ziua! Aș avea nevoie de ajutor pentru formularea unei plângeri adresate judecatorului de Cameră Preliminara din cadrul Judecatoriei, în vederea contestării soluției primite într-un caz. Pentru a formula plângerea, am nevoie și de o copie a dosarului, în care soluția a fost de clasare?
Vă mulțumesc!
Din cate inteleg dosarul nu a fost trimis cu rechizitoriu la instanta sa fie in procedura de camera preliminara, in speta fiind vorba de o plangere impotriva unei solutii de clasare adresata judecatorului de camera preliminara, in temeiul art. 340 c.p.p.
Ca sa va raspund la intrebarea dvs, daca intelegeti sa atacati ordonanta de clasare la judecatorul de camera preliminara, in vederea exercitarii dreptului la aparare, aveti nevoie sa copiati intreg dosarul de up.
Judecătorul de cameră preliminară, cand va soluţioneaza plângerea, verifică soluţia atacată pe baza lucrărilor şi a materialului din dosarul de urmărire penală, la fel si dvs cand criticati legalitatea si temeinicia ordonantei de clasare trebuie sa o faceti raportat la intreg dosarul de up.
Nu poate nimeni sa va furnieze un model de plangere, deoarece criticile in ceea ce priveste legalitatea si temeinicia ordonantei de clasare se fac raportat la cazul dvs.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat