Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

test de paternitate

o persoana te poate obliga sa faci un test de paternitate inpotriva vointei tale?
Da, daca intenteaza actiune in stabilirea paternitatii ( fie in tagada ei fie in recunoastere).
shi dupa aceea te poate obliga la plata pensiei _?
daca nu sunt in tara cat timp poate solicita stabilirea paternitatii de la nastere_?
Atat obligarea la testul de paternitate,cat si obligarea la pensie de de intretinere,pot fi dispuse numai de catre instantele de judecata ca urmare aunei/ unor actiuni in justitie formulate
actiunea in stabilirea paternitatii poate fi introdusa in termen de un an de la data nasterii copilului.
in situatia in care mama minorului a convietuit cu pretinsul tata , termenul de 1 an curge de la data incetarii convietuirii .
taxa privind efectuarea testului ADN este in cuantum de 27oo ron, taxa ce o suporta reclamantul. dar acesta porate pretinde restituirea cheltuielilor de judecata de la parat .
dvs. daca sunteti plecat din tara aveti posibilitatea de a va angaja un avocat care sa va reprezinte in instanta .
Roxana alina Stancu , Avocat