avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

test de paternitate

o persoana te poate obliga sa faci un test de paternitate inpotriva vointei tale?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 18:00, 18 Decembrie 2009
Da, daca intenteaza actiune in stabilirea paternitatii ( fie in tagada ei fie in recunoastere).
shi dupa aceea te poate obliga la plata pensiei _?
daca nu sunt in tara cat timp poate solicita stabilirea paternitatii de la nastere_?
Atat obligarea la testul de paternitate,cat si obligarea la pensie de de intretinere,pot fi dispuse numai de catre instantele de judecata ca urmare aunei/ unor actiuni in justitie formulate
actiunea in stabilirea paternitatii poate fi introdusa in termen de un an de la data nasterii copilului.
in situatia in care mama minorului a convietuit cu pretinsul tata , termenul de 1 an curge de la data incetarii convietuirii .
taxa privind efectuarea testului ADN este in cuantum de 27oo ron, taxa ce o suporta reclamantul. dar acesta porate pretinde restituirea cheltuielilor de judecata de la parat .
dvs. daca sunteti plecat din tara aveti posibilitatea de a va angaja un avocat care sa va reprezinte in instanta .
Ultima modificare: Joi, 17 Decembrie 2009
Roxana alina Stancu , Avocat

Alte discuții în legătură

Tagada a paternitatii urseamariana urseamariana in cat timp de la nasterea copilului poti introduce actiunea in instanta?si cat ar costa un test de paternitate si cine il plateste am doi copiiaca eu ca ... (vezi toată discuția)
Paternitate si pensie alimentara dellya dellya Am o fetita de 1 an si 3 luni rezultata dintr-o relatie mai putin serioasa si la nasterea ei tatal,asa cum era de asteptat nu a recunoscut-o! Intrebarea mea e ... (vezi toată discuția)
Actiune paternitate NM1969 NM1969 Am un copil de 10 ani ,tatal lui biologic este un barbat casatorit si doresc sa faca testul ADN pentru ca acesta neaga paternitatea.Vreau sa stiu care sunt ... (vezi toată discuția)