avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Radiere/inchidere PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Radiere/inchidere PFA

Buna ziua.
Am radiat/inchis un PFA in luna iunie 2020. Cand trebuie sa platesc impozitul la ANAF pe cele 5 luni ale anului 2020 ?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: neculai29 , utilizator 18:15, 18 Iulie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cod fiscal:
Art. 123. - Stabilirea și plata impozitului anual datorat

(7) Plata impozitului anual datorat pentru venitul net anual impozabil/câștigul net anual impozabil se efectuează la bugetul de stat, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se completează declarația unică pentru veniturile obținute în 2018 din vânzare părți sociale ale unui srl? juridic_cas juridic_cas Buna ziua, Cum se completeaza declaratia unica pentru veniturile obtinute in 2018 din vanzare parti sociale ale unui srl. (vezi toată discuția)
Venituri din chirie in 2019 PopescuCornelia PopescuCornelia Buna ziua, In 2019 voi obtine venituri din chiria unui apartament. Am inregistrat contractul la anaf Trebuie sa depun declaratia unica cu estimarea ... (vezi toată discuția)
Declaratii pfa ContSters471013 ContSters471013 Buna ziua, Mi-am deschis si eu un PFA cu norma de venit (cod caen 9511) in 22.02.2018. La deschidere am depus declaratia 220. Ce declaratii trebuie sa mai ... (vezi toată discuția)