Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daune morale pt amenintare minor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daune morale pt amenintare minor

Buna ziua,
Pot cere daune morale in instanta pt amenintari cu moarte atat mamei cat si bebelusului de 8 lunii?Pe scurt,am fost implicati (toata familia) intr-o altercatie, un hot (cu antecedente penale) a sarit la bataie cu spray paralizant asupra sotului ( politist) pt a face "legea strazii" pretinzandu-i bani pt parcarea regulamentara a masinii,acesta i-a zis ca nu are si sa-si vada de treaba lui ( bea in fata blocului),i-a aratat legitimatia a inceput sa-l agreseze utilizand sprayul. In tinp ce incercam sa ma duc spre scara blocului,avand un bebe de 8 luni im brate,a pulverizat sprayul spre mine si copil si amenintari cu moarte si alte injurii. Martor sotul care si el a fost agresat,mentionez ca atacatorul mai era cu fratele lui si inca o persoana,avem deouda plangere la politie si indentificat,de asemenea.
Pot cere despagubiri morale in instanta avand in vedere gravitatea faptei,atacata cu spray mama si copilul?
Imi puteti mentiona un articol pt a intocmi declaria in instanta?
Multumesc
Soțul dvs chiar și agent de poliție sau cum se numesc acum fostii subofițeri ar trebui să cunoască aceste amănunte cat de cat,parte civilă va puteti constitui doar cetateanul respectiv daca ar fi trimis în judecată pt vreo infracțiune.Formulati și dvs o plângere pt amenințare,lovire etc.Un proces separat în civil cu daune morale nu prea ar avea sanse..
Plangerea mea este depusa deja separat,martor imi este sotul,totusi ce-ar trebui sa fac sau ce dovezi as avea nevoie

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Soțul dvs chiar și agent de poliție sau cum se numesc acum fostii subofițeri ar trebui să cunoască aceste amănunte cat de cat,parte civilă va puteti constitui doar cetateanul respectiv daca ar fi trimis în judecată pt vreo infracțiune.Formulati și dvs o plângere pt amenințare,lovire etc.Un proces separat în civil cu daune morale nu prea ar avea sanse..