avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Obținere fiscal auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Obținere fiscal auto

Bună ziua,am nevoie de informații reale din partea dvs.Vreau să înmatriculez o mașină pe care am cumpărat-o (aparent cu fiscal ,dar în realitate fără fiscal). Mașina a fost cumpărată de la proprietar de o doamnă care momentan nu este in țară, proprietarul a scos mașina din evidentele fiscale în baza CVC,dar doamna care a cumpărat-o,nu a înregistrat mașina la primărie pe numele ei și a vândut-o altei persoane așa.Doamna nu este de găsit,iar proprietarul a scos- din evidența lui fiscală, practic mașina nu este înregistrată fiscal nicăieri.Eu cum pot să înmatriculez această mașină? Am vorbit cu proprietarul și a spus ca să fac un contract cu el( neavizat fiscal sau la notar) și să îmi de-a fiscalul care îl are scos pe numele doamnei care a vândut-o prima dată că pot să o înmatriculez așa.Pot să o înmatriculez așa cum mi-a spus proprietarul ? Ce este de făcut în această situație? Menționez că doamna aceea nu este de găsit și primăria de care aparține nu a înregistrat automat mașina ( doamna are datorii de 14300 lei).Astept răspuns, mulțumesc,poate mă puteți ajuta
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Iulie 2020
Marina tud, utilizator
Cel mai recent răspuns: Marina tud , utilizator 20:41, 29 August 2020
Nu va este de folos varianta propusa de proprietarul din documentele vehiculului
Daca amiabil nu puteti solutiona,analizati oportunitatea actionarii in instanta a vanzatorului
Si dv detineti cota culpa,deoarece anterior incheierii formalitatilor de transmitere drept de proprietate auto,se impunea sa verificati personal sau la notar documentele necesare unei tranzactii legale
Dar cu un contract notarial este posibil să o înscriu fiscal?

ynocentta a scris:

Nu va este de folos varianta propusa de proprietarul din documentele vehiculului
Daca amiabil nu puteti solutiona,analizati oportunitatea actionarii in instanta a vanzatorului
Si dv detineti cota culpa,deoarece anterior incheierii formalitatilor de transmitere drept de proprietate auto,se impunea sa verificati personal sau la notar documentele necesare unei tranzactii legale

In lipsa certificatului fiscal sau a unui document legal inlocuitor nu puteti parcurge procedura de inmatriculare auto
Bună seara,am rezolvat situația cu fiscalul,dar acum am aflat că am înmatricularea suspendată pentru netranscriere la termen.O să am probleme dacă se face pe numele meu și nu al doamnei care a cumpărat-o de la proprietar? Cei de la înmatriculări știe cine trebuia înmatriculeze mașina? Proprietarul spune că primăria lui a notificat la înmatriculări că nu s- a făcut transcrierea în acte.Ce probleme pot avea cu înmatricularea?

ynocentta a scris:

In lipsa certificatului fiscal sau a unui document legal inlocuitor nu puteti parcurge procedura de inmatriculare auto

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se intampla cu un auto inscris la primarie dar care nu mai e inscris la serviciul inmatriculari marioaramuntean marioaramuntean Ce se intampla cu un auto inscris la primarie dar care nu mai e inscris la Serviciul Inmatriculari deoarece proprietatul a venit si a declarant ca masina e ... (vezi toată discuția)
Probleme înmatriculare (intermediar) Florinis Florinis Seara buna,va prezint situatia mea care ma confrunt de 4 luni de zile. Am cumparat o masina in 2015 de la un intermediar care a cumpărat-o de la proprietarul ... (vezi toată discuția)
Auto din 2001 inmatriculat in ro in 2006 nu o pot inscrie pe numele meu. dvm dvm Salut.Am si eu o mare problema.In decembrie 2013 am cumparat un opel agila inmatr.in Ro in 2006.Am fost la rar pt. emisia de noxe care nu era trecuta in carte ... (vezi toată discuția)