Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare comisie de disciplina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare comisie de disciplina

Sunt invitat la comisia de disciplina, la serviciu, in calitate de acuzat. Am voie sa inregistrez si sa folosesc dupa aceea, daca este cazul, inregistrarea?
Invitatia la comisie este semnata
directorul pe care l-am acuzat de hartuire si cel mai probabil din comisie va face si el parte ( el fiind mana dreapta a directorului general) un alt director care este coleg de birou cu acesta si dir. gen. Este normal?
Procedura disciplinara pentru personalul contractual este reglementata de Codul muncii, care stabileste ca aplicarea sanctiunii disciplinare va urma etapei de cercetare prealabila, conform art.251.

Astfel , printr-o decizie de numire sau prin regulamentul intern al angajatorului se poate decide componenta comisiei de disciplinara .

De asemenea ,Codul Muncii nu stabileste anumite conditii necesare a fi indeplinite de catre salariatii imputerniciti sa efectueze cercetarea, nici interdictii sau incompatibilitati pentru desemnarea in cadrul comisiei.
Am voie sa inregistrez discutia pentru a o folosii ulterior? Trbuie sa-i anunt ca inregistrez?
Parerea mea este ca atata timp cat codul muncii si regulamentul intern nu restrictioneaza o astfel de cerere se poate face. Prin urmare,pentru inregistrare in acest caz trebuie acordul expres al ambelor parti.
Cornel Vasile, Consilier juridic