Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comisia de disciplina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comisia de disciplina

Sunt personal contractual intr-o institutie publica, subordonata aparatului central. Deoarece "m am trezit" membru in comisia de disciplina, doresc sa stiu in ce baza /cum se constituie aceasta comisie alcatuita din presedinte, secretar si 2 membri+ supleantii acestora? Ca si functionare, ne ghidam dupa codul muncii CAPITOLUL 2 - Răspunderea disciplinară?
Procedura disciplinara pentru personalul contractual este reglementata de Codul muncii, care stabileste ca aplicarea sanctiunii disciplinare va urma etapei de cercetare prealabila, conform art.251.

Astfel , printr-o decizie de numire sau prin regulamentul intern al institutiei se poate decide componenta comisiei de disciplinara .
Multumesc!