Forum Discuţii juridice Executare silită Executări silite prin înființarea unei popriri pe ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executări silite prin înființarea unei popriri pe salariu în starea de alertă.

Bună ziua. Sunt confuză având în vedere executările silite prin poprire declansate dupa instituirea starii de urgenta, suspendate pana la 1 septembrie 2020. La începutul lunii iulie am primit pentru un angajat executarea silită prin înființarea unei popriri. Aflându-ne încă în stare de alertă, pot pune în aplicare executarea silită a debitorului? Mulțumesc.
florica_tianu, utilizator
Buna ziua,
Am inteles ca CCR a declarat neconstitutionala aceasta prevedere, deci, dupa ce apare motivarea in Monitorul Oficial nu se mai aplica.
Ar mai fi utile cateva detalii pentru a putea obtine un raspuns cat mai exact.
Care este „cauza„ executarii - sentinta penala/civila/etc.
Momentul inregistrarii dosarului de executare. al obtinerii incuviintarii executarii silite.
1. Încheiere civilă / 22.06.2020
Multumesc.
Incheiere civila?
Acesta este titlul care s-a pus in executare?
Domnule Fleancu este sentinta civila. Sunt dosare avand in vedere titlul executoriu reprezentate de contracte de imprumuturi. Multumesc, zi faina.