Forum Discuţii juridice Executare silită poprire - consemnarea sumelor conditionata de ...
Discuție deschisă în Executare silită

poprire - consemnarea sumelor conditionata de incuviintarea executarii silite

1. Intr-o speta de executare silita prin poprire (titlu executoriu impotriva Statului Roman prin MF) , tertul poprit (BNR) refuza consemnarea sumelor (instituirea popririi) deoarece pretinde ca era necesara cf. art.373 1 CPC incuviintarea executarii silite.

Rog jurisprudenta , suport logistic - personal apreciez ca infiintarea popririi, se face prin adresa (fara incuviintarea vreunei instante), art. 452-461 C.proc. civ.

2.In cazul in care exista deja un dosar de validare a popririi in derulare ptr un anume tert poprit si s-au mai trimis 2 adrese de infiintare a popririi , nefacind aici discutie de termenul de prohibitie de 3 luni ptr actiunea de validare a popririi in cazul ultimelor 2 terti popriti , cererile de validare a popririi - ptr ultimii 2 terti popriti - pot fi depuse in cadrul aceluiasi dosar aflat deja in derulare ?...
catalin2011, utilizator
Nu,este necesara incuviintarea executarii silite de catre instanta competenta.Executorul judecatoresc,in temeiul cererii dvs.de executare silita si a titlului executoriu,se adreseaza instantei de judecata pentru ca aceasta,verificand legalitatea acestei cereri,sa se pronunte asupra incuviintarii.

1. Guvernul a modificat Codul de procedura civila, prin ordonanta de urgenta nr. 42/2009, ca urmare a Deciziei Curtii Constitutionale nr. 458/2009 prin care s-a stabilit ca inceperea executarii silite fara acordul instantei este neconstitutionala.
OUG nr. 42/2009 prevede ca, "cererea de executare silita, insotita de titlul executoriu, se depune la executorul judecatoresc, daca legea nu prevede altfel. Acesta, de indata, va solicita instantei de executare incuviintarea executarii silite, inaintandu-i in copie cererea de executare si titlul respectiv. Asupra cererii de incuviintare, presedintele instantei de executare se pronunta prin incheiere data in camera de consiliu, fara citarea partilor. Incheierea de incuviintare a cererii de executare silita nu este supusa niciunei cai de atac."

2. Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel. In cazul titlurilor emise in materia actiunilor reale imobiliare, termenul de prescriptie este de 10 ani.

andymaurul, utilizator
vai de capul meu...pai prietene nu se poate face fara incuviintare. Ma mir de ce specimen de executor judecatoresc ai dat dosarul? Poate ar fi bine sa zici si numele lui ca sa stim sa-l ocolim si sa radem de el....