Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dupa cate zile se calculeaza penalitati la cotele de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dupa cate zile se calculeaza penalitati la cotele de intretinere?

Buna ziua, am rugamintea sa-mi spuneti dupa cate zile se calculeaza penalitatile la cotele de intretinere, deoarece am observat ca atunci cand intarzii cu plata la intretinere difera numarul acestora( 25,28,30,31,32-zile.). Precizez ca intretinerea este calculata pe cota parte indiviza. O alta nelamurire : eu am cota indiviza de 5,2 iar altcineva din acelasi bloc are cota indiviza de 5,92, iar la cheltuielile cu caldura parti comune suma este mai mare la mine cu cota de 5,2 fata de cel cu cota de 5,92. Va multumesc
ART. 77 din Legea 196/2018
(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalitati pentru
orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalitatile nu vor fi mai mari
de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30
de zile de la termenul scadent pentru plata, fara ca suma penalitatilor sa poata depasi
suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plata a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de
proprietari, afisate pe lista lunara de plata, este de maximum 30 de zile calendaristice
de la data afisarii.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalitatilor de intarziere, prevazute la alin. (1),
se includ in fondul de penalitati al asociatiei de proprietari si se vor utiliza cu prioritate
pentru plata penalitatilor impuse asociatiei de proprietari de catre terti, precum si
pentru cheltuieli cu reparatiile asupra proprietatii comune, reabilitarea termica sau
consolidarea condominiului. Sumele rezultate din aplicarea penalitatilor de intarziere
nu pot fi utilizate si in alte scopuri.

Legat de cota indiviza... intrebati pe cel ce face calculele de unde aceasta diferenta?
va multumesc. Normal trebuie sa-mi calculeze dupa 30 de zile conform art.77
Cota indiviza difera conditionat de suprafata apartamentului
Chiar daca apartamentele par similare,exista diferente intre suprafetele acestora
Termenul de aplicare penalitati este concret prevazut de disp L nr 196/2018
Termenul poate diferi functie de cate zile are fiecare luna
Normal trebuie sa-mi calculeze dupa 30 de zile conform art.77

Penalităţile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de
întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată,

(2) Termenul de plata a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de
proprietari, afisate pe lista lunara de plata, este de maximum 30 de zile calendaristice
de la data afisarii.

Legiuitorul a prevazut termenul maxim de 30 de zile ,dar asociatia de proprietrai prin hotararea adunarii generale poate hotari un termen mai mic
Legal,asociatia de proprietari are obligatia legala,sa aplice penalitati dupa decaderea termenului dispus de catre adunarea generala-plus termenul stabilit de asociatie pentru plata intretinere lunara
Asociatia de proprietari pe lista de intretinere trebuie sa consemneze afisat la data X si scadent la data Y
Deci penalitatile se pot aplica numai dupa decaderea termenului scadent plus zilele hotarate de catre adunarea generala,pentru aplicare penalitati
Multumesc
30 de zile de la scadenta.