avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

-in peroada 1970-1973-am absolvit Sc.Militara de Ofiteri activi-Sibiu
-in perioada 1973-1981(nov) am activat in cadrul MApN
-in perioada 1981-2001 aprilie am lucrat in sector civil functionar
-in 2001 aprilie pensionat pe caz medical,gr-II-
-sant nascut in 01-nov-1949
INTREBARE>la calculul pensiei se ia in considerare si perioada din cadrul MApN???
Daca nu ,atunci, care sant posibilitatile de a beneficia, de drepturile banesti aferente perioadei 1973-1981-MApN-??
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:08, 20 Decembrie 2009
Potrivit art. 194 din Legea nr. 19/2000, "intre sistemul public si celelalte sisteme proprii de asigurari sociale, neintegrate pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, inclusiv sistemul pensiilor militare, se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea in munca sau vechimea in serviciu, in vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limita de varsta, de invaliditate si de urmas (...).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

nedumereire babacu60 babacu60 -am activat in cadrul MApN-in perioada 1973-1981-ulterior, am desfasurat activ in sist.civil pana in anul 2001;fiind operat pe cord-am fost pensiomat gr-2 de ... (vezi toată discuția)
Casa de pensii imi anuleaza drepturile pe 5 ani din vechime. roshu roshu Prin decizia de pensionare pt. limita de varsta (comunicata mie in nov.2009 si revizuita in apr.2010), mi s-a refuzat luarea in calcul a perioadei august ... (vezi toată discuția)
Grupa de munca a cadrelor militare emil grama emil grama Am lucrat ca si cadru militar activ in perioada august 1981- iunie 1983. Din anul 1983 am parasit sistemul , trecand in sistemul civil. Acum ,intrunind ... (vezi toată discuția)