Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

-in peroada 1970-1973-am absolvit Sc.Militara de Ofiteri activi-Sibiu
-in perioada 1973-1981(nov) am activat in cadrul MApN
-in perioada 1981-2001 aprilie am lucrat in sector civil functionar
-in 2001 aprilie pensionat pe caz medical,gr-II-
-sant nascut in 01-nov-1949
INTREBARE>la calculul pensiei se ia in considerare si perioada din cadrul MApN???
Daca nu ,atunci, care sant posibilitatile de a beneficia, de drepturile banesti aferente perioadei 1973-1981-MApN-??
Potrivit art. 194 din Legea nr. 19/2000, "intre sistemul public si celelalte sisteme proprii de asigurari sociale, neintegrate pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, inclusiv sistemul pensiilor militare, se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea in munca sau vechimea in serviciu, in vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limita de varsta, de invaliditate si de urmas (...).