Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dată pensionare / penalizare pensie anticipată
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dată pensionare / penalizare pensie anticipată

Buna seara.Ma numesc Amariei Ghe. nascut la data de 19.04.1959.Sant angajat cu cim pe durata nedeterminata de la data de 01.10.1980,in prezent lucrez. Armata am facut-o in perioada 18.10.1978 - 14.03.1980 (inainte de angajare).Am o vechime totala in munca de 40 ani,1 luna,13 zile la data de 01.08.2020, din care ,1 an 11 luni si 15 zile in grupa I de munca (speciale), 8 ani si 5 luni in grupa a II-a de munca (deosebite).Va rog sa-mi spuneti data la care ma incadrez sa ies la pensie limita de varsta. Dar la pensie anticipata ce procent de penalizare as avea? Va multumesc!
La data de 01/08/2020 va puteti depune dosarul pentru pensie anticipata(fara penalizare).
Incepand cu data de 19/01/2021 va puteti depune dosarul pentru limita de varsta.
Buna ziua.Va multumesc pentru raspuns.Va rog sa-mi spuneti daca depun dosarul pentru pensie anticipata la data de 01.08.2020 imi afecteaza in vreun fel pensia pentru limita de varsta ( ianuarie 2021)?Ma refer ca si cuantum.Multumesc,cu stima si respect
Daca mai lucrati 5 luni si 19 zile, veti mai castiga cativa lei in plus la pensie si va intra in calcul si stagiul asimilat(armata) care la randul ei va mai aduc aproximativ 35 lei.
Multumesc frumos pentru raspuns.