Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Somatie de plata - penalizari de intarziere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Somatie de plata - penalizari de intarziere

In calitate de parat, am o incheiere prin care sunt obligat la plata penalizarilor de intarziere in cuantum de 2% pe zi (perioada este clara, existand data certa a scadentei si a platii facturii in baza careia s-au pus penalizarile). Suma nu este calculata, la dosar nu este depus un calcul al acestor penalizari. Poate fi atacata avand in vedere ca pe calea somatiei suma trebuie sa fie certa, lichida si exigibila, in acest caz nefiind o suma exigibila? Sau pe ce alte considerente as putea ataca decizia?
Daca exista un contract in baza caruia s-a dat solutia este legal.
In lipsa unui contract nu este legal.

avocat Claudiu Lascoschi
da, este contract... numai ca eu incerc sa intarzii cat mai mult plata acestor penalitati care, desi acceptate de noi prin contract, nu fac bine in momentele astea de criza.
Asta este altceva...
Va aparati si vedeti ce decide instanta.
Daca rezulta insa ca, contractul a fost insusit de parti instanta va da si penalitati de intarziere.

avocat Claudiu Lascoschi