avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare sub pret de achizitie.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare sub pret de achizitie.

Buna ziua,
Va rog un sfat in urmatoarea situatie: contract licitatie publica , produse industriale.
Datorita diferentei de curs la achizitie , pretul de achizitie depaseste cu 2% pretul ofertei din contract. Trebuie facturata marfa la pretul contractat. Ce se poate face pentru a nu intra in conflict cu legislatia fiscala in vigoare?
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 22 Iulie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Elsa60 , utilizator 19:03, 22 Iulie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti factura sub pretul de achizitie. Puteti demonstra ca s-a facut ocazional, pentru a pastra clientul etc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti reevalua stocul de marfa achizitionat in devize la cursul de la sf. lunii de evaluare, daca va ajuta.Ar fi mai prudent din punctul meu de vedere.Dar asa cum preciza colegul Manea Iulian, puteti sa va folositi si de OUG 99/2000 art.16, dar va trebui sa aveti documentatie pregatita, fiind pret pentru licitatie.
Multumesc foarte mult !
Va multumesc ! Exista documentatie pregatita, just in case!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzarea marfurilor sub pretul de cumparare elizatraian elizatraian avem marfa in stoc fara miscare de mai bine de 1 an si societatea din Germania, societate care are acelasi patronat cu cel din Romania cumpara aceste produse ... (vezi toată discuția)
Licitatie electronica aurora_oprescu2009 aurora_oprescu2009 Buna ziua, intentionez sa particip la o licitatie cu procedura offline cu faza finala de licitatie electronica si ma nedumeresc doua aspecte: Primul aspect, ... (vezi toată discuția)
Diferente de pret taie taie Buna ziua, Am urmatoarea problema: am intrare in stoc en gros marfa 500buc la pret 10lei pe data de 01.08.2011 si pe data de de 20.08.2011 am ramas cu ... (vezi toată discuția)