Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare sub pret de achizitie.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare sub pret de achizitie.

Buna ziua,
Va rog un sfat in urmatoarea situatie: contract licitatie publica , produse industriale.
Datorita diferentei de curs la achizitie , pretul de achizitie depaseste cu 2% pretul ofertei din contract. Trebuie facturata marfa la pretul contractat. Ce se poate face pentru a nu intra in conflict cu legislatia fiscala in vigoare?
Multumesc
george-neagu, moderator
Puteti factura sub pretul de achizitie. Puteti demonstra ca s-a facut ocazional, pentru a pastra clientul etc.
Puteti reevalua stocul de marfa achizitionat in devize la cursul de la sf. lunii de evaluare, daca va ajuta.Ar fi mai prudent din punctul meu de vedere.Dar asa cum preciza colegul Manea Iulian, puteti sa va folositi si de OUG 99/2000 art.16, dar va trebui sa aveti documentatie pregatita, fiind pret pentru licitatie.
Multumesc foarte mult !
Va multumesc ! Exista documentatie pregatita, just in case!