Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere chemare in judecata, plangere PV
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere chemare in judecata, plangere PV

Buna ziua!

Pe data de 07.07 iulie am depus o plangere impotriva unui proces verbal de contraventie care avea CNP-ul gresit.
Astazi am primit urmatoarea comunicare:

"In legatura cu dosarul avand datele de indentificare de mai sus, in calitate de petent, va comunicam ca in termen de 10 zile de la primirea prezentei comunicari , sub sanctiunea anularii cererii, aveti de indeplinit obligatiile de mai jos:

A: obligatia de a depune in 1 exemplar din urmatoarele acte: cerere de chemare in judecata, inscrisurile doveditoare;"

Mentionez ca nu stiu ce ar trebui sa contina acea cerere de chemare in judecata impotriva Brigazii Rutiere si ce inscrisuri doveditoare ar mai trebui atasate la dosar. Cererea de chemare in judecata nu este plangerea depusa la judecatorie?

Multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
Este destul de clar vi se solicita sa depuneti inca un ex din inscrisurile depuse inițial și din plângerea la pv de contravenție formulat.care este sinonim cu cererea de chemare în judecată.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua, Initial am depus copie PV si un exemplar la plangere. Aveti idee daca trebuie platita taxa de timbru inca o data?
taniamarin, utilizator
Trebuie sa depuneti inca un exemplar al plangerii si inca o copie a procesului- verbal de contraventie, motivat de faptul ca un exemplar al plangerii si o copie a procesului- verbal depus raman la dosar pentru instanta, iar un exemplar se comunica intimatei alaturi de acea copie a p-v.
Taxa de timbru nu se mai plateste inca o data din moment ce deja ati facut acest lucru.