Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura depunere contestatie proces verbal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura depunere contestatie proces verbal

Buna ziua.

Am format cererea de contestatie a unui proces verbal.

Care este procedura ? Merg la judecatorie, o depun.

Ce alte taxe trebuie sa achita sau ce alte documente sa mai am la mine ?

Din cate stiu : contestatie (2 exemplare), copie ci, copie proces verbal, copie dovada ridicare permis
Trebuie sa depuneti: cererea de contestatie, copie ci, copie proces verbal si dovada de ridicare permis și dovada achitării taxei de timbru care este de 20RON/cerere.

Mentiuni:
- copiile trebuie sa fie in numar suficient pentru fiecare parte (instanta, parat și dumneavoastra)
- prin 20RON/cerere se intelege ca este timbrata fiecare pretentie. De exemplu: daca pe langa anularea procesului verbal de contraventie mai aveti si alta pretentie, veti plati cate 20RON/fiecare.

Dosarul se depune la Judecatorie.

Mult succes.
Plângerea împotriva p-v de contravenție trebuie depusă în 2 ex, la care se atașează înscrisuri (copia p-v de contravenție este obligatorie). Taxa de timbru este de 20 lei.
" prin care vă solicit să dispuneți admiterea acțiunii, anularea procesului-verbal de contravenție, anularea suspendarii permisului de conducere şi restituirea sumei platita cu titlu de amenda, pentru urmatoarele:
"

Trebuie sa platesc 20 de lei sau 60 ?

Si pentru eliberarea ceertificatului de grefa?
Trebuie să plătiți 20 de lei pentru plângere și 1 leu pentru certificatul de grefă.
Ajutati-ma va rog cu un sfat :

Am depus contestatia (in care am specificat ca nu cunosc numele agentului care m-a amendat pentru ca nu si-a scris numele pe proces verbal, doar a semnat)

Acum mi se cere sa depun la dosar urmatoarele :

În baza art. 200 alin.1 din N.C.P.C., rap. la art. 194 din NCPC se va
emite o comunicare către petent, cu menţiunea ca, în termen de cel mult 10 zile de la
primirea înştiinţării, sub sancţiunea anulării cererii de chemare în judecată, să depună
în dublu exemplar o precizare a plângerii contravenţionale, în care să arate cu ce
persoană fizică sau juridică înţelege să se judece, cu indicarea numelui, prenumelui,
adresei de domiciliu sau în cazul unei persoane juridice, să arate denumirea şi sediul
acesteia, precum şi alte date de identificare dacă le cunoaşte, aşa cum prevăd disp.
art.194 din NCPC.

Pe cine sa completez ca voi chema la judecata?

Sa merg la politie sa intreb cine a completat procesul verbal sau sa chem inspectoratul judetean de politie ?