Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stagiu de cotizare necesar pentru prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stagiu de cotizare necesar pentru prenatal

Buna ziua! Pana la data de 4.06.2020 am fost in concediu de crestere a copilului pana la doi ani. dupa acea data am intrat in concediu fara plata. Sunt din nou insarcinata, data probabila nastere fiind 28.01.2021.
Pot beneficia de pre/postnatal? ar trebui sa intru in 11.2020 (atunci as avea 7 luni de sarcina)
Situatia mea pe ultimele 12 luni anterioare prenatalului ar fi urmatoare:
* noiembrie 2019 - mai 2020 am fost in Ccc (7 luni)
* iunie 2020 - octombrie 2020 concediu fara plata (5 luni)
As avea 6 luni cotizate in ultimele 12 luni dar nu ar fi ultimele 6 inainte de prenatal. Trebuie obligatoriu sa fie cotizate 6 luni inainte de prenatal sau 6 luni din ultimele 12 luni?
Buna ziua,
Art. 7 din OUG 158/2005
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Deci... aceste luni nu trebuie sa fie consecutive sau inainte de a beneficia de concediul prenatal.

O sa aveti nevoie de la AJPIS de o adeverinta din care sa rezulte cuantumul indemnizatiei precum si perioada acesteia.
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea concediului și indemnizației pentru maternitate este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
Va multumesc din suflet pentru ca va faceti timp mereu pentru noi si ne raspundeti la intrebari! Cei de la directia de asistenta sociala mi au spus o data ca se poate si a doua oara ca nu se poate. De asta nu stiam sigur. Ma voi adresa catre AJPIS.

Inca o intrebare daca imi permiteti:
Daca sunt in concediu fara plata pot beneficia de concediu de risc maternal?
Multumesc anticipat! O zi buna!
Teoretic... eu zic ca nu puteti beneficia de acest concediu de risc maternal.
Acesta se poate acorda doar daca angajatorul nu poate lua toate masurile de siguranta pentru salariata insarcinata si fat, in asa fel incat activitatea desfasurata la locul de munca sa nu-i afecteze.
Si cum dvs. sunteti in concediu fara plata si nu desfasurati nicio activitate pentru angajator...
Ionut.ion, utilizator
Va multumesc mult! Aveti dreptate! Probabil doar daca m as intoarce din nou la serviciu (sunt in concediu fara plata cu acordul partilor)

Am uitat sa intreb la prima intrebare: cine ar trebui sa imi plateasca prenatalul in cazul meu?
AndreeaGeorgiana2019, utilizator