Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Munca după pensionare anticipată
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Munca după pensionare anticipată

Am mare nevoie de un sfat priceput si sincer ,am fost sfatuit sa-mi depun dosarul de pensie anticipata ptr. ca acum , anul acesta sunt
niste calcule mai avantajoase ex.coeficientul de corectie 1,41 iar dupa ce aflu decizia sa nu ies ,sa lucrez pana la limita de varsta 65 ani si ca ce se calculeaza acum ma va ajuta atunci ,mentionez ca sunt nascut in 16-04-1958 ,lucrez din 1976 pana in prezent si in aceasta perioada am facut stagiul militar 1si 6luni numai sfaturile dvs. ma pot ajuta ,va rog frumos un sfat ,un ajutor . Va multumesc anticipat !
Punctajul mediu anual aferent indicelui de corectie va ramane acelasi.
Pentru stagiu adaugat nu se ma aplica indice de corectie.
Indicele de corectie nu poate fi mai mic de 1,41.
Pana cand va ramane notiunea de indice de corectie in legislatia pensiilor publice, nu stiu.
Din acest motiv eu mu-mi permit sa recomand nimic.
BIU"