Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna dimineata , eu am iesit la pensie de drept , in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna dimineata , eu am iesit la pensie de drept , in noiembrie ...

Buna dimineata , eu am iesit la pensie de drept , in noiembrie 2019, in baza legii 263/2010, la virsta de 59 de ani si 3 luni , . conditii speciale de 8 ani si 4 luni, stagiul de cotizare este de 45 ani si 3 luni , numar puncte acum. 78.77043 , punctajul mediu anual este de 2.70070 , aferent indicelui de corectie 0.45012 , indice de corectie este de 1,2 .un prieten de al meu a iesit cu 6 luni dupa mine la pensie , avind si salarul mai mic , si virsta mai mica ca a mea si vechimea mai mica si el a iesit cu indicele de corectie de 1, 5 . este corect ? ce s a intimplat si ce se poate face pentru corectia de 1,5 . Multumesc frumos !
Nu este 1,5, este 1,41.
Nu puteti sa faceti nimic.
Nici nu mai aveti timp.
Cel mai tarziu in 01/09/2021 va disparea notiunea de indice de corectie.
Persoana care a primit 1,41, i se va retrage din calcul punctajul aferent indicelui de corectie.
Toti pensionarii vor ramane cu punctele acumulate pe contributivitate.