avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna dimineata , eu am iesit la pensie de drept , in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna dimineata , eu am iesit la pensie de drept , in noiembrie ...

Buna dimineata , eu am iesit la pensie de drept , in noiembrie 2019, in baza legii 263/2010, la virsta de 59 de ani si 3 luni , . conditii speciale de 8 ani si 4 luni, stagiul de cotizare este de 45 ani si 3 luni , numar puncte acum. 78.77043 , punctajul mediu anual este de 2.70070 , aferent indicelui de corectie 0.45012 , indice de corectie este de 1,2 .un prieten de al meu a iesit cu 6 luni dupa mine la pensie , avind si salarul mai mic , si virsta mai mica ca a mea si vechimea mai mica si el a iesit cu indicele de corectie de 1, 5 . este corect ? ce s a intimplat si ce se poate face pentru corectia de 1,5 . Multumesc frumos !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:53, 11 Septembrie 2020
Nu este 1,5, este 1,41.
Nu puteti sa faceti nimic.
Nici nu mai aveti timp.
Cel mai tarziu in 01/09/2021 va disparea notiunea de indice de corectie.
Persoana care a primit 1,41, i se va retrage din calcul punctajul aferent indicelui de corectie.
Toti pensionarii vor ramane cu punctele acumulate pe contributivitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca după pensionare anticipată florinm58 florinm58 Am mare nevoie de un sfat priceput si sincer ,am fost sfatuit sa-mi depun dosarul de pensie anticipata ptr. ca acum , anul acesta sunt niste calcule mai ... (vezi toată discuția)
Cumpararea de vechime in munca e discriminatorie alexstaneci alexstaneci As dori sa aflu cum poate fi atacata ordonanta de urgenta care da posibilitatea cumpararii de vechime in munca pentru pensie , doar persoanelor care nu au ... (vezi toată discuția)
Indice corecȚie pensie ! bună seara, În baza noii legi a pensiilor, valabilă de la ... cicinho cicinho Bună seara, În baza noii legi a pensiilor, valabilă de la 01.09.2021, indicele de corecție rămâne 1,41 pentru cei care beneficiază de condiții ... (vezi toată discuția)