Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dimensiuni legale loc de parcare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dimensiuni legale loc de parcare

Ce dimensiuni legale trebuie să naibă un loc de parcare cumpărat odata cu apartamentul?
Vedeti daca va ajuta Normativ pentru proiectarea și execuția parcajelor pentru autoturisme, indicativ NP 24-97, din 28.11.1997
[ link extern ]
Este o diferenta semnificativa intre normative si ceea ce se intampla in realitate
Cand anagajatii masoara locurile de parcare se traseaza cu creta punctul despartitor intre locuri
Cand se delimiteaza cu vopsea fiecare loc linia este facuta de asa natura incat se reduce din latimea locului de parcare
Interesul primariei este sa realizeze cat mai multe locuri de parcare,netianad cont de asoectul ca exista vehicule marimi standard=lungime=4750 latime=1800
Mai exista diferente semnificative intre marci si producatori ,in special intre vehiculele europene si cele productie SUA
Normativele in vigoare permit inclusiv "reduceri admise",pe care reprezentantii primariilor le majoreaza la maxim cu scopul de a obtine cat mai multe locuri-indiferent daca proprietarii vehiculelor pot sau nu sa parcheze sau sa deschida usile in siguranta fara sa atinga vehiculele invecinate
[ link extern ]
ynocentta, utilizator