Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Anchetele epidemiologice sau rapoartele care arata cum ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Anchetele epidemiologice sau rapoartele care arata cum s-a transmis noul coronavirus au fost publicate în presă?

Anchetele epidemiologice sau rapoartele care arata cum s-a transmis noul coronavirus au fost publicate in presa?
Eu nu am gasit asa ceva nicaieri.

Daca a gasit cineva il rog sa dea un link.

Ma intereseaza sa ma lamuresc care este traseul noului coronavirus si unde s-au produs infectarile, precum si, de unde a aparut aceasta explozie de infectari in luna iulie 2020 in Romania.

M-ar interesa si situatia din alte state.

Italia nu prea mai are probleme in timp ce Spania, Marea Britanie si Romania au grave probleme.

M-ar interesa si daca stiti de studii in care sa se fi analizat de unde apar aceste diferente.
Distantare sociala nu exista nici in Italia si Spania si nu numai in Romania.Pe plaje cel putin nu exista nicio diferenta din cate am observat eu.
Chiar ma asteptam sa fie si la noi la fel cu distantarea sociala precum am vazut anterior ca era pe plajele din Spania si Italia.

In SUA, in statul Florida, am inteles ca au ajuns la 10 000 de infectari pe zi.
Si in Florida a fost o debandada maxima pe plaje.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
As vrea sa stiu in ce masura au infectat cei care au iesit din spitale in baza deciziei CCR.
As fi curios ce a rezultat.

Cat priveste litoralul romanesc am impresia ca s-a intamplat asa cum a fost in Italia la meciul de fotbal Atalanta-Valencia unde se suspecteaza ca ar fi inceput problemele din Italia.
Si la acel meci au fost asimptomatici destul de multi probabil.
Oare o parte din cei plecati din spitale in perioada de vid legislativ au fost la mare?

S-a calculat ceva la nivel oficial?
Sau sunt doar simple presupuneri fara o ancheta efectiva?

Pe plaja vor sta oamenii la 2 metri distanta, dar... in apa?
Nu prea vad cum sa stea la 2 metri distanta in mare la ce inghesuiala este pe litoral.
Nu prea vad cum sa fie controlata situatia de autoritati in mare.
Vor pune benzi despartitoare pe plaja si in mare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este adevarat ca DSP nu mai efectuează anchete epidemiologice?

Pentru a se vedea dacă este de vina avocatul poporului, CCR si PSD pentru creșterea alarmanta a numărului de infectari cu noul.coronavirus ar trebui știut si cum.s-a transmis virusul si ce rol au avut cei care au plecat din spitale si s-au.externat la cerere.
PSD-ul a întârziat ciudat de mult si cu adoptarea legii carantinarii.

PSD și alții susțin ca este de vina guvernul, dar, nu este deloc asa.

Eu consider ca s-au pus bete in roate la guvern si a fost lăsat fără instrumentul juridic necesar pentru a fi controlata pandemia.

Cum a crescut numărul.de.infectari ar fi edificator si o ancheta epidemiologica ar fi lămuritoare.

Ar trebui facuta o ancheta de persoane apolitice, persoane care sa nu aibă interes si care sa.fie impartiale pentru a ne lamuri.

Ma intreb si de ce nu se implica jurnaliștii.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Primul-ministru a declarat astazi ca se fac anchete epidemiologice.
Eu aveam informatii ca nu se mai fac anchete epidemiologice de cateva zile.
A fost o pauza de anchete sau care este situatia?

Eu sunt convins ca cei de la DSP nu prea le au cu anchetele epidemiologice si de aceea inca din martie am considerat ca trebuie sa fie consiliati sau asistati de specialisti in anchete.
Nu stiu in ce masura se pricep medicii de la DSP la anchete epidemiologice daca nu sunt specializati in anchete.
Sunt tare curios sa vad cum am facut ei anchetele dar nu am gasit nimic.
Cei de la DSP au rol deosebit de important in economia gestionarii crizei medicale si daca nu i-a verificat nimeni aceasta poate fi un adevarat calcai al lui Achile.
Nu am auzit ca cei de la DSP sa fi fost verificati cum au efectuat anchetele epidemiologice.
Si acest lucru poate sa fi generat raspandirea virusului la scara larga pentru ca daca scapau unul sau doi infectati deja aveam o transmisie aceelerata a virusului.
Eu nu vreau pedepsirea lor ci doar indreptarea lor.
Este foarte important de stiut daca au gresit sau nu pentru ca asa se poate avea o imagine cu privire la raspandirea virusului in mod suplimentar ceea ce ne intereseaza chiar si astazi sau mai ales astazi...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat