Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren extravilan care în contract apare intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren extravilan care în contract apare intravilan

Buna
Am o problema cu un teren , proprietara mi-a zis ca terenul e intravilan( asa aparea si in contract), iar acum am aflat de la primarie ca defat e extravilan si ca imi trebuie puz la el
Stie cimeva daca as putea sa imi recuprez cumva banii inapoi? Pot sa o dau in judecata sa imi recuperez banii? Sau ce pot sa fac?
Multumesc
A-ti solicitat certificat de urbanism inainte de cumparare? In actele de proprietate este extravilan sau intravilan?

Buna, doamna notar a solicitat, si acolo apare ca si intravilan
Terenul l-am cumparat in ianuarie , insa atunci doamna zise ca trebuie facute masuratorile topografice , care ar fintrebuit sa dureze cateva zile, ceea ce am zis ca e ok
Nicinin ziua de azi nu sunt gata acele masuratori, vecini nu vor sa semneze ceva declaratie ( din ceea ce mi-a zis domnul topograf, anumite portiunindin terenul meu se suprapun peste terenul lor in acte ), in fine , intr-un final dupa multe discutii cu topografii si avocatii vecinilor au decis sa semneze acea declaratie ( doar in septembrie )
Dar ieri m-a anuntat domnul topograf ca la primarie terenul apare ca si extravilan si ca am nevoie si de puz ( ceea ce ceilalti vecini nu au )
Totul pare umpic foarte suspect, si nu as tare vrea sa mai leg la cap cu terenul asta
Am impresia ca ceva nu e legal pe aici , si as vrea sa aflu daca as putea sa imi recuperez bani inapoi ( pe cale legala binenteles)
Vladislav20 a scris:

A-ti solicitat certificat de urbanism inainte de cumparare? In actele de proprietate este extravilan sau intravilan?

Daca primaria a emis un certificat de urbanism in care specifica ca terenul este in intravilan, iar in baza acelei CU a-ti cumparat terenul primaria se face vinovat. Nu cade in sarcina vanzatorului sa stie daca terenul este intravilan sau extravilan, nu tine de ``atributiile`` lui. Trebuie sa vorbiti cu un avocat.
In legatura cu terenurile vecinilor probabil este ceva ceea ce o numim noi topografii suprapunere virtuala, intabulari care sunt deplasate din coordonate, din cauza tehnologie vechi cu care s-a masurat acum cativa ani. Este ceva simplu de rezolvat, numai ca oamenii nu prea inteleg.
Am inteles
Deci dumneavoastra ce ma spatuiti sa fac?
Am vorbit dimineata cu doamna notar iar, dansa zice ca peste tot in acte apare intravilan , impozitele pana acum au fost platite ca intravilan
Insa domnul topograf zice ca nu prea are cum sa imi dea autorizatie de constructie pt ca la primarie apare ca si extravilan

Vladislav20 a scris:

Daca primaria a emis un certificat de urbanism in care specifica ca terenul este in intravilan, iar in baza acelei CU a-ti cumparat terenul primaria se face vinovat. Nu cade in sarcina vanzatorului sa stie daca terenul este intravilan sau extravilan, nu tine de ``atributiile`` lui. Trebuie sa vorbiti cu un avocat.
In legatura cu terenurile vecinilor probabil este ceva ceea ce o numim noi topografii suprapunere virtuala, intabulari care sunt deplasate din coordonate, din cauza tehnologie vechi cu care s-a masurat acum cativa ani. Este ceva simplu de rezolvat, numai ca oamenii nu prea inteleg.

Probabil acel teren a fost intotdeauna extravilan, numai ca actele se faceau pe capota masinii candva. Existau niste harti, dar specialisti nu erau care sa le citeasca corect. Acum limitele de intravilan/extravilan sunt digitalizate pe calculator si si-au dat seama.

Dumneavoastra puteti construi si in extravilan, dar nu casa de locuit, ci anexa de exploatatie agricola sau casa de vacanta, care are un regim juridic special (de. ex nu poti face domiciliul acolo, poti sta doar 6 luni pe an, etc). Cel mai in tema sa va explice este un arhitect sau serviciul urbanism din cadrul primariei.

Daca credeti ca dumneavoastra a-ti fost prejudiciat trebuie sa vedeti ce sfat va da un avocat pentru o eventuala actiune in instanta impotriva primariei.