Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte necesare pentru iesirea din tara a unui parinte ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte necesare pentru iesirea din tara a unui parinte cu un minor ...

Acte necesare pentru iesirea din tara a unui parinte cu un minor (celalalt parinte nu poate parasi tara)
E nevoie de declarația acord dată de celălalt părinte la notar + pașaport sau carte de identitate a minorului.
Minorul care călătorește însoțit doar de unul dintre părinți i se permite ieșirea din țară în următoarele situații:
[ link extern ]
Părintele care rămâne în țară va trebui să dea o declarație notariala ca este de acord ca minorul să călătorească însoțit de celălalt părinte.
Iar copilul trebuie să aibă pașaport.
raluk0207 a scris:

Iar copilul trebuie să aibă pașaport.

Dacă are sub 14 ani.
Peste 14 ani poate călători în UE și pe baza cărții de identitate, nu e obligatoriu să aibă pașaport.
Poate.
Însă recomandabil este să aibă pașaport. Acela este documentul de călătorie.