avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1373 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte necesare pentru iesirea din tara a unui parinte ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte necesare pentru iesirea din tara a unui parinte cu un minor ...

Acte necesare pentru iesirea din tara a unui parinte cu un minor (celalalt parinte nu poate parasi tara)
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:00, 2 August 2020
E nevoie de declarația acord dată de celălalt părinte la notar + pașaport sau carte de identitate a minorului.
Minorul care călătorește însoțit doar de unul dintre părinți i se permite ieșirea din țară în următoarele situații:
[ link extern ]
Părintele care rămâne în țară va trebui să dea o declarație notariala ca este de acord ca minorul să călătorească însoțit de celălalt părinte.
Iar copilul trebuie să aibă pașaport.
raluk0207 a scris:


Iar copilul trebuie să aibă pașaport.

Dacă are sub 14 ani.
Peste 14 ani poate călători în UE și pe baza cărții de identitate, nu e obligatoriu să aibă pașaport.
Poate.
Însă recomandabil este să aibă pașaport. Acela este documentul de călătorie.

Alte discuții în legătură

Calatorie naya naya Doresc sa calatoresc cu copii fara sotul meu.Am certificat de casatorie romanesc.El si copii sunt cetateni sirieni.Copii au pasapoarte siriene,au insa si ... (vezi toată discuția)
Rugaminte KIuliana KIuliana Buna ziua, problema mea este urmatoarea: sotul meu va pleca din tara sa lucreze in UE si avem un copil de aproape 14 ani (implineste 14 in 28 oct.), ce trebuie ... (vezi toată discuția)
Acte ptr iesirea minorilor din romania luiza-marinela luiza-marinela stiu ca trebuie sa fac o procura ptr pasapoartele minorilor si o declaratie ptr a iesi soacra mea cu copiii din tara,este vreo problema daca nu o fac la ... (vezi toată discuția)