Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca un contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca un contract de succesiune ...

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca un contract de succesiune si partaj se poate anula pe baza unui contract de vanzare cumparare tinut ascuns timp de 26 de ani .
Practic, in urma cu 26 ani bunica mea, in varta de 90 ani, a vandut o proprietate punand degetul pe contract...nu putea sa mai scrie..
Dupa decesul ei s-a facut sucesiunea si partajul intre cei 2 frati si nu s-a stiut de acel contract, proprietatea respectiva ajungand la mama mea. Posesorul acelui contract a acceptat sccesiunea beneficiind de ea in urma decesului unuia dintre mostenitori, tatal lui si fratele mamei.
La decesul mamei s-a mai facut o succesiune si un partaj . Dupa acesta sucesiune a aparut si acel contract de vanzare cumparare vechi de 26 ani.
Va rog sa-mi mai spuneti daca anuland o succesiune se vor anula si celelalte care au urmat dupa ea...

VA MULTUMESC,

n-am înțeles mare lucru din ce ați povestit, dar relevat este următorul aspect: acel contract semnat cu degetul este notarial?
Da.A fost facut de un notar.
Vreti sa spuneti ca:
Bunica a vândut un imobil unui nepot.
La decesul bunicii, s-a dezbătut succesiunea si a fost inclus și imobilul respectiv.
S-a făcut și partajul, iar imobilul a fost atribuit mamei dvs.
Ulterior a murit și mama, s-a dezbătut succesiunea, s-a facut partajul și după mama si la un moment dat a apărut nepotul cumparator cu acel contract.
Ceea ce vreti sa intrebati este ce se întâmplă cu imobilul..?
raluk0207, utilizator
Da. Asa este. Contractul a aparut dupa 26 de ani. Ce se poate intampa acum cu acel imobil ?
Succesiunea poate fi anulata si odata cu ea celelate care au urmat in acesti ani?
catalintomescu72 a scris:

Dupa decesul ei s-a facut sucesiunea si partajul intre cei 2 frati si nu s-a stiut de acel contract, proprietatea respectiva ajungand la mama mea. Posesorul acelui contract a acceptat sccesiunea beneficiind de ea in urma decesului unuia dintre mostenitori, tatal lui si fratele mamei.
La decesul mamei s-a mai facut o succesiune si un partaj . Dupa acesta sucesiune a aparut si acel contract de vanzare cumparare vechi de 26 ani.

Eu înțeleg așa:

1. La dezbaterea succesiunii după bunica, mama dvs. l-a despăgubit, la partaj, pe fiul fratelui ei decedat și a devenit unic proprietar - deci nepotul a primit bani pentru jumătate de casă.

2. La dezbaterea succesiunii după mama dvs., copiii ei au făcut partaj și acum doar unul dintre ei (dvs. sau altul) este proprietar.

3. Nepotul a venit cu acel contract de vânzare-cumpărare și pretinde ceva.
Ce? Toată casa, sau de ce a scos acum acel contract? Cum justifică faptul că la dezbaterea succesiunii după bunica nu spus nimic despre el?

Dacă aș fi în locul dvs. nu l-aș băga în seamă. Aș aștepta să înceapă o acțiune în justiție, după care mi-aș căuta un avocat bun.
Sunt de părere că acceptarea succesiunii după bunica și încasarea sultei la partaj nu sunt deloc în favoarea lui. Nu sunt jurist, dar mă întreb cum ar putea obține anularea unei proceduri succesorale la care a participat.
Emilika40, utilizator