avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca un contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca un contract de succesiune ...


Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca un contract de succesiune si partaj se poate anula pe baza unui contract de vanzare cumparare tinut ascuns timp de 26 de ani .
Practic, in urma cu 26 ani bunica mea, in varta de 90 ani, a vandut o proprietate punand degetul pe contract...nu putea sa mai scrie..
Dupa decesul ei s-a facut sucesiunea si partajul intre cei 2 frati si nu s-a stiut de acel contract, proprietatea respectiva ajungand la mama mea. Posesorul acelui contract a acceptat sccesiunea beneficiind de ea in urma decesului unuia dintre mostenitori, tatal lui si fratele mamei.
La decesul mamei s-a mai facut o succesiune si un partaj . Dupa acesta sucesiune a aparut si acel contract de vanzare cumparare vechi de 26 ani.
Va rog sa-mi mai spuneti daca anuland o succesiune se vor anula si celelalte care au urmat dupa ea...

VA MULTUMESC,


Cel mai recent răspuns: Mircea SCALAT , Contabil 11:11, 8 August 2020
n-am înțeles mare lucru din ce ați povestit, dar relevat este următorul aspect: acel contract semnat cu degetul este notarial?
Da.A fost facut de un notar.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vreti sa spuneti ca:
Bunica a vândut un imobil unui nepot.
La decesul bunicii, s-a dezbătut succesiunea si a fost inclus și imobilul respectiv.
S-a făcut și partajul, iar imobilul a fost atribuit mamei dvs.
Ulterior a murit și mama, s-a dezbătut succesiunea, s-a facut partajul și după mama si la un moment dat a apărut nepotul cumparator cu acel contract.
Ceea ce vreti sa intrebati este ce se întâmplă cu imobilul..?
Ultima modificare: Miercuri, 5 August 2020
raluk0207, utilizator
Da. Asa este. Contractul a aparut dupa 26 de ani. Ce se poate intampa acum cu acel imobil ?
Succesiunea poate fi anulata si odata cu ea celelate care au urmat in acesti ani?
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
catalintomescu72 a scris:


Dupa decesul ei s-a facut sucesiunea si partajul intre cei 2 frati si nu s-a stiut de acel contract, proprietatea respectiva ajungand la mama mea. Posesorul acelui contract a acceptat sccesiunea beneficiind de ea in urma decesului unuia dintre mostenitori, tatal lui si fratele mamei.
La decesul mamei s-a mai facut o succesiune si un partaj . Dupa acesta sucesiune a aparut si acel contract de vanzare cumparare vechi de 26 ani.


Eu înțeleg așa:

1. La dezbaterea succesiunii după bunica, mama dvs. l-a despăgubit, la partaj, pe fiul fratelui ei decedat și a devenit unic proprietar - deci nepotul a primit bani pentru jumătate de casă.

2. La dezbaterea succesiunii după mama dvs., copiii ei au făcut partaj și acum doar unul dintre ei (dvs. sau altul) este proprietar.

3. Nepotul a venit cu acel contract de vânzare-cumpărare și pretinde ceva.
Ce? Toată casa, sau de ce a scos acum acel contract? Cum justifică faptul că la dezbaterea succesiunii după bunica nu spus nimic despre el?

Dacă aș fi în locul dvs. nu l-aș băga în seamă. Aș aștepta să înceapă o acțiune în justiție, după care mi-aș căuta un avocat bun.
Sunt de părere că acceptarea succesiunii după bunica și încasarea sultei la partaj nu sunt deloc în favoarea lui. Nu sunt jurist, dar mă întreb cum ar putea obține anularea unei proceduri succesorale la care a participat.
Ultima modificare: Joi, 6 August 2020
Emilika40, utilizator

Alte discuții în legătură

Donatie calin felicia calin felicia Parintii mei au divortat.La decesul tatalui sora mea a luat toata partea tatalui meu, care depaseste ca valoare partea care mi se cuvine mie din donatia ... (vezi toată discuția)
Poate fi atacat un act de vanzare-cumparare? KASSYAN83 KASSYAN83 Buna ziua ! In anul 2008 , bunicii mei din partea mamei , au incheiat un act de vanzare-cumparare , cu clauza de intretinere cu unul din fratii mamei , ei ... (vezi toată discuția)
Mostenire 0765990753 0765990753 parintii mei au o casa cu contract vanzare cumparare cu clauza de intretinere obtinut astfel de la parintii tatalui meu.in 2004 tatal meu a decedat mama ... (vezi toată discuția)