Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie: mama reia serviciu, tatăl intra ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie: mama reia serviciu, tatăl intra în CCC, dar nu se mai întoarce după CCC la serviciu

Mama se întoarce la birou, iar tatăl rămâne în CCC. Dupa ce se finalizează CCC al tatalui, acesta nu mai dorește sa se întoarcă la serviciu. Mama poate sa ceara stimulent de inserție la finalul CCC al tatalui? Cum se procedeaza?
Multumesc.
Buna ziua,
Sfatul meu este sa intrebati legat de situatia descrisa la AJPIS/ANPIS
Mama cand a revenit la munca? ... adica precizati data revenirii si data cand implineste c opilul 2 ani.
Copilul va împlini 1 an pe 20 septembrie 2020. Planul este ca mama sa se întoarcă la birou în Octombrie anul acesta, iar de acolo CCC va fii continuat de către tatăl. Planul actual al tatalui este sa nu se întoarcă la serviciu după încheierea CCC în 2021 cand copilul va împlini 2 ani, ci sa inițieze o activitate individuală.
In cazul acesta, mama poate sa solicite stimulentul de inserție, având în vedere că ea este deja întoarsă la serviciu și că tatăl nu va continua ca si salariat?
Cum se procedează? Ce opțiuni sunt?

Cornel Vasile a scris:

Mama cand a revenit la munca? ... adica precizati data revenirii si data cand implineste c opilul 2 ani.

Diana Sp, utilizator
O data cu revenirea la munca, mama poate depune actele pentru stimulent, iar tatal pentru indemnizatia CCC.

Pe durata cat tatal este in CCC, mama nu va primi stimulent.