Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Despre noua grila de salarizare - auditori de justitie ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Despre noua grila de salarizare - auditori de justitie si judecatori stagiari. Legea 330/2009

Conform Legii 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, incepand cu 1 ianuarie 2010:

- auditorii de justitie cu vechime in munca:
1.de la 0 la 3 ani primesc brut 2220,75 / net 1557,63
2.de la 3 la 5 ani primesc brut 2326,5 / net 1631,81
3.de la 5 la 10 ani primesc brut 2432,25 / net 1705,98
4.de la 10 la 15 ani primesc brut 2538 / net 1780,15
5.de la 15 la 20 ani primesc brut 2643,75 / net 1854,33
6.peste 20 ani primesc brut 2749,5 / net 1928,5

-judecatorii/procurorii stagiari cu vechime in munca:
1.de la 0 la 3 ani primesc brut 2467,5 / net 1730,7*
2.de la 3 la 5 ani primesc brut 2608,5 / net 1829,6*
3.de la 5 la 10 ani primesc brut 2749,5 / net 1928,5*
4.de la 10 la 15 ani primesc brut 2855,25 / net 2002,67*
5.de la 15 la 20 ani primesc brut 2961 / net 2076,85*
6.peste 20 ani primesc brut 3102 / net 2175,74*

*la care se adauga sporurile prev. de art. 4 alin. 3 si art. 7 alin. 1 Anexa VI din Legea 330/2009. Adica 35% + 15% din salariul brut sau, dupa caz, salariul unui stagiar la nivelul lunii mai 2009 cu sporul de 65%(50% + 15%) inclus.

Nota 1. la vechimea in munca se iau in considerare anii din cartea de munca efectuati in orice domeniu (juridic/nejuridic) - a se vedea art. 16 alin. 3 din legea 330/2009; anii de facultate nu se iau in considerare(doar art. 38 alin. 1 lit. b) Legea 19/2000 face referire la aceasta perioada, in sensul ca este inclusa in stagiul de cotizare pentru pensie, dar nu si ca vechime in munca); perioada la institut (INM) se ia in considerare(art. 17 alin. 5 din Legea 303/2004); in privinta institutului (INM) nu se va mai face diferentiere de salarizare intre anul I si anul al II-lea, cu exceptia cazului in care se trece dintr-o treapta de vechime in alta, cu vechimea dobandita prin institut (0-3/3-5/5-10/10-15/15-20/peste 20).

Nota 2. Pentru calculul salariului brut se iau in considerare urmatoarele:
I) art. 11 alin. 2 din lege stabileste ca valoarea coeficientului de ierarhizare 1,00 pentru anul 2010 este de 705 lei, iar cresterea coeficientului de ierarhizare 1,00 dupa anul 2010 va fi conditionata de reducerea numarului de angajati, necesara realizarii tintelor anuale privind ponderea cheltuielilor de personal in produsul intern brut prevazute la art. 5, in vederea atingerii unui nivel al coeficientului de ierarhizare 1,00 de 1.100 lei in 2015.
II) anexa VI/1 pct. 26 si pct. 27 care stabileste coeficientul de ierarhizare, relevant in acest sens este si art. 16 alin. 1 din Legea 330.

Salariul brut rezulta prin inmultirea pct. I)(valoarea coeficientului de ierarhizare) si pct. II)(coeficientul de ierarhizare) de mai sus. De exemplu 705 ron x 3,15 (coeficientul ptr auditor de justitie fara vechime in munca) = 2220,75 ron

Nota 3. a) calcularea salariului net se face tinand cont de urmatoarea formula: se ia salariul brut si se scad taxele si impozitele; astfel:
SB - (10,5% x SB) - (0,5% x SB) - (5,5% x SB)= X sau SB - 16,5% x SB = X (asigurari sociale 10,5%, somaj 0,5%, sanatate 5,5%)
X - 16% x X = SN (impozit unic 16%)
Unde SB este salariul brut, iar SN este salariul brut fara taxe si impozite datorate statului (adica salariul net). Intai se deduc asig. soc., somaj, sanatate, iar ce ramane se impoziteaza.
b) totusi, pentru a nu gresi in calcule, aveti la adresa de mai jos un calculator unde introduceti salariul brut si va calculeaza automat salariul net
[ link extern ]

Nota 4 - Art. 4 si art. 7din Anexa VI din Legea 330/2009
Art. 4. — (3) De la 1 ianuarie 2010, personalul prevăzut la alin. (1) beneficiază, pentru risc și suprasolicitare neuropsihică și pentru păstrarea confidențialității, de următoarele drepturi salariale:
a) un adaos de 25% pentru risc și suprasolicitare neuropsihică și, respectiv, de 10% pentru asigurarea confidențialității, calculate la indemnizația de încadrare brută lunară sau, după caz, la salariul de bază și care începând cu data de 1 ianuarie 2010 vor fi incluse în indemnizația de încadrare brută lunară sau, după caz, în salariul de bază;
b) sporurile prevăzute la alin. (1), ce se vor acorda într-un cuantum care, împreună cu noul salariul de bază sau, după caz, noua indemnizație de încadrare brută lunară și cu celelalte sporuri prevăzute de prezenta lege, să fie egal cu câștigul salarial aferent lunii mai 2009, stabilit prin includerea unui spor de risc și suprasolicitare neuropsihică de 50% și a unui spor de confidențialitate de 15%, ambele calculate la salariul de bază sau, după caz, la indemnizația de încadrare brută lunară. Gradul sau treapta profesională, vechimea în muncă, vechimea în funcție sau, după caz, în specialitate și drepturile aferente acestora, avute la 31 decembrie 2009, se mențin.

Art. 7. - (1) Pentru conditii de munca grele, vatamatoare sau periculoase, judecatorilor, procurorilor, personalului de specialitate juridica asimilat acestora si magistratilor-asistenti li se acorda un spor de 15% din indemnizatia de incadrare bruta lunara, proportional cu timpul efectiv lucrat in aceste conditii.
dislexic, utilizator
Ce salarii...incredibil de mici raportat la eforturile, riscurile si responsabilitatile depuse..
Un gunoier , avand si spor de rusine inclus, fara vechime , are salariu net de incadrare 1900 ron...asa just for fun!
Nu pot sa cred ca intr-o profesie ca asta esti asa de slab remunerat. Pai cum sa fii incoruptibil cand 1900 ron (la 5 ani de vechime, sa zicem) nu-ti ajung nici sa treci strada? plus ca te muta la cucuietii din deal la repartitie. Vroiam sa dau din nou examen la INM la vara, dar acum ma mai gandesc dac merita sau nu, in conditiile in care acum, pentru job-ul meu, sunt remunerata cu 2300 ron, la 5 ani vechime.
Cum spuneam şi pe topicul celălalt, dacă salariul e motivul determinant, nu merită încercat. Tre' să fie şi altceva ca să merite cu adevărat, tre' să-ţi placă ce faci. Salariul creşte substanţial după definitivat, evident, fără a ajunge la valori nesimţit de mari. Evident, odată cu el creşte şi responsabilitatea.
Sau te poti duce voluntar la Crucea Rosie, daca-ti place domeniul medical...banii nu conteaza!:pleasantry:
Din cuantumul salariului se mai scad si zilele libere obligatorii !!!!

Si se pare ca anul 2010 are semne BUNE??????#-o

www.avocatnet.ro/content/art...