Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil UK+RO
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil UK+RO

Buna ziua. Momentan sunt insarcinata in 29 saptamani, data nasterii prin cezariana fiind stabilita pe 18 octombrie. Am lucrat timp de 3 ani in Uk (aprilie 2017-aprilie 2020) si m-am angajat in Romania la 1 august. Avand in vedere ca nu indeplinesc stagiul minim de cotizare(6 luni) pentru concediul de maternitate(avand drept doar pentru CCC si indemnizatie crestere copil), ce sa intampla cu cele 42 de zile de lauzie, numite obligatorii? Trebuie sa astept 42 de zile, apoi se suspenda contractul, sa pot depune dosar pentru indemnizatie crestere copil?

Si cel mai important: Ma aflu in pericol sa nu primesc indemnizatie crestere copil, din moment ce UK iese din UE la 31 decembrie? Ce se ia in calcul: sa fie depus dosarul pana la 31 decembrie sau sa fie procesat dosarul pana la 31 decembrie? Intreb asta avand in vedere ca, cel mai probabil, trebuie sa astept aceste 42 de zile si voi putea depune dosarul pentru indemnizatie la 30 noiembrie, iar perioada de procesare/aprobare dosar e , in medie, de 2-3 luni.
Multumesc
Verrronica, utilizator
Cele 42 de zile erau obligatorii doar daca beneficiati de concediul maternal, cele 126 de zile.
Si cum nu puteti beneficia, nu aveti stagiul..., puteti depune actele pentru indemnizatie imediat ce ati iesit din maternitate...
Actele se depun la primaria de domiciliu.
Ionut.ion, utilizator
Daca in cele12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului s-a realizat o perioadă venituri din activităţi profesionale în alte state membre UE, SEE sau Elveţia, iar în ultima perioadă dinaintea naşterii copilului s-a desfăşurat activităţi profesionale în România atunci se poate beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului în România.
Deci contractul se poate suspenda odata cu nasterea copilului si depun imediat dosarul.

Referitor la cealalta problema, puteti sa ma ajutati cu o informatie? ce data se ia in calcul? Data depunerii dosarului sa fie pana in 31 dec sau data aprobarii/solutionarii dosarului pentru indemnizatie?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Contractul se poate suspenda odata cu nasterea copilului si puteti depune imediat dosarul pentru indemnizatia CCC.

Data depunerii dosarului sa fie pana in 31 dec .
Referitor la cealalta problema, puteti sa ma ajutati cu o informatie? ce data se ia in calcul? Data depunerii dosarului sa fie pana in 31 dec sau data aprobarii/solutionarii dosarului pentru indemnizatie?

Cornel Vasile a scris:

Daca in cele12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului s-a realizat o perioadă venituri din activităţi profesionale în alte state membre UE, SEE sau Elveţia, iar în ultima perioadă dinaintea naşterii copilului s-a desfăşurat activităţi profesionale în România atunci se poate beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului în România.