avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am obtinut prin instanta drept de vizita minor la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am obtinut prin instanta drept de vizita minor la domiciliul ...

am obtinut prin instanta drept de vizita minor la domiciliul fostei sotii in primul an pentru acomodare minor cu mine. Dar mama lui niciodata nu.l lasa numai cu mine sa pot comunica cu baietelul meu de 6 ani, intentionat cheama ori verisori ori vecini cand merg eu la vizita, sa nu pot sta cu copilul. Ce pot sa fac, degeaba i-am zis, nu o intereseaza, parca ar vrea sa nu se acomodeze minorul cu mine deloc. sfatuiti-ma va rog. multumesc
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 10:50, 11 August 2020
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa va adresati fie unui executor judecatoresc fie Direcției generale de asistență socială și protecția copilului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
D-le avocat, pentru ce să se adreseze unui executor? tatăl vizitează copilul la domiciliul mamei, nu scrie nicăieri că atunci când domnul apare, cei din casă trebuie să dispară.
Cereţi în instanţă program cu preluarea copilului, vedeţi atunci dacă vă acomodaţi unul cu altul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De ce sa ceara program cu preluarea copilului? Ca sa nu aducă mama copilul nici pana la ușa și sa motiveze ca acesta nu pleacă cu tatăl?
Nu, cereți monitorizarea programului de legături personale de către Dgaspc și menționați ca deși va primește în casa totuși nu numai ca nu va încurajează relația conform legii dar o descurajează prin diverse tertipuri pentru a împiedică copilul sa interacționeze cu dumneavoastră sau sa rămâneți singuri. În felul acesta câteva luni o sa fiți însoțit de protecția copilului și o sa puteți comunica doar cu copilul urmând ca apoi sa cereți program cu preluare.
Multumesc mult. Eu ma gandeam sa îi trimit inainte o hartie in care sa îi zic ca daca nu imi permite sa stau doar eu cu copilul, voi apela la alte modalitati de a.mi exercita dreptu de vizita. Oare are rost sa fac asa sau direct merg la directia de protectie a copilului ?

When a scris:

De ce sa ceara program cu preluarea copilului? Ca sa nu aducă mama copilul nici pana la ușa și sa motiveze ca acesta nu pleacă cu tatăl?
Nu, cereți monitorizarea programului de legături personale de către Dgaspc și menționați ca deși va primește în casa totuși nu numai ca nu va încurajează relația conform legii dar o descurajează prin diverse tertipuri pentru a împiedică copilul sa interacționeze cu dumneavoastră sau sa rămâneți singuri. În felul acesta câteva luni o sa fiți însoțit de protecția copilului și o sa puteți comunica doar cu copilul urmând ca apoi sa cereți program cu preluare.

Am si eu o situatie asemanatoare si eu asa as proceda, dar nu stiu daca este corect.

sorana_g a scris:

Multumesc mult. Eu ma gandeam sa îi trimit inainte o hartie in care sa îi zic ca daca nu imi permite sa stau doar eu cu copilul, voi apela la alte modalitati de a.mi exercita dreptu de vizita. Oare are rost sa fac asa sau direct merg la directia de protectie a copilului ?

When a scris:

De ce sa ceara program cu preluarea copilului? Ca sa nu aducă mama copilul nici pana la ușa și sa motiveze ca acesta nu pleacă cu tatăl?
Nu, cereți monitorizarea programului de legături personale de către Dgaspc și menționați ca deși va primește în casa totuși nu numai ca nu va încurajează relația conform legii dar o descurajează prin diverse tertipuri pentru a împiedică copilul sa interacționeze cu dumneavoastră sau sa rămâneți singuri. În felul acesta câteva luni o sa fiți însoțit de protecția copilului și o sa puteți comunica doar cu copilul urmând ca apoi sa cereți program cu preluare.



Alte discuții în legătură

Program vizita minor 2 ani Marcelpascu Marcelpascu Program vizita minor 2 ani , buna ziua ,am sanse sa obtin un program mai bun de vizita minor ,are 2 ani,momentan am 3 ore pe saptamana cu preluare de acasa ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cand un copil minor nu doreste sa plece la celalat parinte? JulieC JulieC Tatal copilului are o ordonanta presedentiala cu drept de vizitare de doua ori pe saptamana. O pune in aplicare cand doreste o data la 2-3 luni. Fetita are 8 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua Adrianleon Adrianleon Buna ziua, am o rugăminte daca i-mi puteți raspunde! Tocmai ce am divorțat si dupa un an de chin si batjocura ce am primit de la fosta soție ca nu mi-a ... (vezi toată discuția)