avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Fond premiere 1,5% in 2009
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Fond premiere 1,5% in 2009

O societate comerciala cu capital integral de stat poate acorda in anul 2009 fondul de premiere de 1,5% conform contractului colectiv de munca la nivel de ramura???
Mentionez ca societatea nu are contract colectiv de munca propriu (nu este aprobat)
MULTUMESC FRUMOS
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:10, 28 Decembrie 2009
Clauzele inscrise in contractul colectiv de munca la nivel de unitate nu pot fi mai restrictive pentru salariat decat cele inscrise in contractul colectiv de munca la nivel de ramura. De asemenea, in lipsa CCM la nivel de unitate se aplica cel superior (de ramura sau national).

Ca urmare a acestui fapt puteti acorda prime din fondul de premiere constituit din 1,5% din fondul de salarii realizat lunar si cumulat la nivelul unui an calendaristic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccm nivel ramura gentilom gentilom La o firma care are ca obiect de activitate transportul pe apa(maritim si fluvial) dar care intre timp a vandut navele maritime si a ramas doar cu cele ... (vezi toată discuția)
Prevederea mai favorabila salariatului robertsega32 robertsega32 Ma poate ajuta cineva cu o speta privind acordarea sporului de vechime sau cu privire la aplicarea prevederii mai favorabile salariatului? la noi in unitate, ... (vezi toată discuția)
Coef min de ierarhizare ccm la nivel national sau la nivel de ramura? alinaion82 alinaion82 Buna ziua! Am si eu nelamurire. Societatea noastra are CCM de anul trecut, iar ca obiect de activitate remorcajul si legarea/dezlegarea navelor. Pana sa ... (vezi toată discuția)