Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, Am fost executat silit de către un ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, Am fost executat silit de către un executor pentru ...

Buna ziua,
Am fost executat silit de către un executor pentru o datorie la bancă.
Am depus in instanta contestație la executarea silita, suspendarea executării silite și întoarcerea executării silite.
Ulterior desi a fost dat termen pentru data de 3 septembrie am cerut si suspendarea provizorie a executarii silite, cerere care a fost admisă de instanță În data de 30.07.2020 prin care a dispus suspendarea provizorie a executarii silite până la soluționarea cererii de suspendare.
Intrebare: de la data de 30.07.2020 cand instanța a dispus suspendarea provizorie a executarii silite, executorul mai are dreptul, mai poate sa oblige angajatorul sa imi retina bani in continuare si dupa data de 30.07.2020 cand instanța a dispus suspendarea provizorie?
Bună ziua, încheierea de suspendare provizorie se comunică de către instanță executorului și nu poate fi atacată, iar executorul este ținut de dispoziția instanței, altfel actele de executare întocmite ulterior momentului suspendării sunt anulabile, va trebui completată contestația, după caz. Angajatorului i-ați comunicat un exemplar al încheierii de suspendare provizorie?

Cătălin 77 a scris:

Buna ziua,
Am fost executat silit de către un executor pentru o datorie la bancă.
Am depus in instanta contestație la executarea silita, suspendarea executării silite și întoarcerea executării silite.
Ulterior desi a fost dat termen pentru data de 3 septembrie am cerut si suspendarea provizorie a executarii silite, cerere care a fost admisă de instanță În data de 30.07.2020 prin care a dispus suspendarea provizorie a executarii silite până la soluționarea cererii de suspendare.
Intrebare: de la data de 30.07.2020 cand instanța a dispus suspendarea provizorie a executarii silite, executorul mai are dreptul, mai poate sa oblige angajatorul sa imi retina bani in continuare si dupa data de 30.07.2020 cand instanța a dispus suspendarea provizorie?

Da....i-am dus in original autentificată încheierea de ședință a instanței si mi-a comunicat ca nu imi va mai retine din salariu conform hotărârii, numai ca executorul nu a vrut să trimită către angajatorul meu această hotărâre a instanței spunandu-mi ca angajatorul va trebui să imi retina bani in continuare deoarece aceasta hotărâre este provizorie si daca nu imi va retine bani va face validare de poprire si va cere amendarea angajatorului.
Mentionez ca am depus contestație la executarea silită, suspendarea executării silite și întoarcerea executării silite care are ca termen data de 3 .09.2020
În cererea de suspendare propriu zisă aveți termen de soluționare?
Executorul, prin natura profesiei, încearcă să asigure recuperarea debitului. Nu intră în atribuțiile sale să acorde consultanță/îndrumare dvs.(debitorului).
Măsura suspendării provizorii privește orice act de executarea silită, respectiv, în speță, măsura poprii, care de la 30.07. este suspendată cel puțin până la soluționarea cererii de suspendare propriu-zisă.
Altfel spus, efectele încheierii de înființare poprire nu se mai produc cât timp dispoziția de suspendare provizorie este în vigoare.

Din punctul meu de vedere, miza pe termen scurt pentru dvs. constă în soluționarea favorabilă a cererii de suspendare propriu zisă (care practic, dacă va fi admisă, nu va face decât să suspende poprirea - inclusiv reținerea de către angajator - până la soluționarea definitivă a contestației).
De altfel, în practică, nici băncile nu țin conturile blocate după ce primesc înștiințarea că a fost dispusă suspendarea executării silite, fie ea și provizorie.

Cătălin 77 a scris:

Da....i-am dus in original autentificată încheierea de ședință a instanței si mi-a comunicat ca nu imi va mai retine din salariu conform hotărârii, numai ca executorul nu a vrut să trimită către angajatorul meu această hotărâre a instanței spunandu-mi ca angajatorul va trebui să imi retina bani in continuare deoarece aceasta hotărâre este provizorie si daca nu imi va retine bani va face validare de poprire si va cere amendarea angajatorului.
Mentionez ca am depus contestație la executarea silită, suspendarea executării silite și întoarcerea executării silite care are ca termen data de 3 .09.2020

Da am termen pe data de 3 septembrie, unde sa depus contestație la executare, suspendare si întoarcerea executării.
Am cerut suspendarea provizorie separat pentru a nu mai continuă abuzurile.
Eu in iunie 2008 am luat un credit de 20.000 euro de la Bancpost, datorită crizei din 2009-2010 am descoperit nereguli în contract si i-am dat in judecata, dar totusi am plătit ratele in continuare până în ianuarie 2017, in 14.12.2017Teibunalul București pr8n hotărâre definitivă și irevocabilă a constatat nulitatea absolută a dobânzii variabile din contract.
În ianuarie am mers la Banca si am cerut sa respecte hotărârea judecătorească si sa semnam act adițional sau un nou contract conform hotărârii judecătorești, au spus că ma anunta ei, ulterior in luna iunie 2018 Bancpost s-a desfointatsi au fost preluați de Transilvania, care la randul lor au dat creditul meu către PIREUS care si ăștia la randul lor s-au transformat în FIRSTBANK.
Deși până la data ultimei mele plati adică ianuarie 2017 eu am achitat băncii sima de 30.000 euro care le pot proba cu chitantele de plata in original, cei de la EUROBANK ERGACIAS in 15.05.2020 au obținut încuviințarea de executare silită pentru suma de 14.800 euro.
Acum suspendarea provizorie a fost acordată si ca urmare a depunerii la cerere si a hotărârii Tribunalului București din 2017 prin care eu am câștigat în instanță definitiv si irevocabil nulitatea absolută a dobânzii variabile.
Acum pe 3 septembrie astept si bănuiesc că sunt motive certe de admitere a contestației de executare silită.
Dar mai am o intrebare. Dacă îmi este admisă contestație de executare si suspendarea executării....executorul mai poate menține poprire pe conturi si tot ce a înființat inițial sau se ridica?
Mentionez ca am achitat si cauțiune de 4000 lei.
Multumesc
Motivele invocate în cadrul contestației și actele de la dosarul de executare dictează dacă veți avea câștig de cauză sau nu.
Dacă este admisă suspendarea executării, practic se prelungesc efectele suspendării provizorii, așa cum v-am indicat mai sus, până ce contestația la executare va fi soluționată definitiv. Împotriva încheierii prin care se soluționează cererea de suspendare propriu zisă a executării silite, se poate formula apel/recurs în termen de 5 zile de la pronunțare/comunicare, după caz.
Dacă este admisă contestația, înțeleg că pe fond, sunteți în primă instanță, instanța va anula executarea silită, sau, după caz, anumite acte de executare silită, însă creditorul dvs. va putea formula apel.
În ceea ce privește întoarcerea executării silite, vedeți art. 723 C.proc.civ., depinde de soluția dispusă față de contestația la executare.
Cauțiunea achitată de dvs. va fi, după caz, restituită după soluționarea definitivă a cauzei, ori va servi creditorului în contul debitului urmărit.
Trebuie să urmăriți foarte atent desfășurarea dosarului, ceea invocă creditorul, ceea ce se regăsește în dosarul de executare, etc. sunt multe aspecte de analizat ca să încheiați definitiv povestea cu creditul respectiv.