Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, In aceasta perioada ma aflu in concediu de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, In aceasta perioada ma aflu in concediu de ingrijire ...

Buna ziua,
In aceasta perioada ma aflu in concediu de ingrijire copil ( 2 fetite gemene).
Am rugamintea sa ma ajutati cu raspunsul la 2 intrebari.
1.Sunt obligata sa ma intorc la serviciu atunci cand copiii implinesc 1 an si 10 luni, in situatia in care renunt la stimulentul de insertie?Pot sa stau in CIC pana implinesc copiii 2 ani si sa beneficiez de indemnizatie?
2. In situatia in care revin la serviciu la implinirea varstei de 1 an si 10 luni a copiilor, avand in vedere ca sunt gemene , voi primi stimulentul de insertie x 2?

Multumesc pt raspunsul dvs!
F
1. In situatia in care nu doriti stimulent de insertie :
- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, indiferent daca solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru mama se va diminua cu o luna.
In aceste conditii, mama persoana care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.

2. Veti primi un singur stimulent de insertie.