avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme ore suplimentare

Probleme ore suplimentare
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:40, 10 August 2020
Buna ziua .
Ma intereseaza daca este legal ca angajatoru sa taie din ore suplimentare fara sa anunte?
Neinregistrarea orelor suplimentare efectuate este ilegala.
Angajatorul are obligatia de a tine la locul de munca evidenta orelor de munca prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidentierea orelor de incepere si de sfarsit ale programului de lucru, si de a supune controlului inspectorilor de munca aceasta evidenta, ori de cate ori se solicita acest lucru.

Puteti sesiza ITM-ul cu privire la neconcordanta dintre pontajul efectuat de catre angajator si timpul efectiv lucrat.
Firma are dreptu sa nu imi elibereze pontaju ? As dori sa ma consult cu un contabil dar nu vor sa imi elibereze pontaju .
Poate avea acest drept ... intrucat , pontajul nu face parte din documentelor existente in dosarul personal,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Muncă suplimentară Starsone777 Starsone777 Muncesc 49 de ore săptămânal, cu contract de muncă, plus in fiecare zi încă 30-45 de minute, asupra cărora .nu mă înțeleg cu șeful meu. Cum ar ... (vezi toată discuția)
Dovada ore suplimentare de munca gioni.florian gioni.florian Cum pot eu sa fac dovada ca am lucrat ore suplimentare? 1.La serviciu mi se cere sa mai stau o ora,doua,trei...s.a.m.d..La sfarsitul lunii in fisa de pontaj ... (vezi toată discuția)
Contract de munca lyly64 lyly64 Va rog,care este temeiul legal pentru modul de intocmire a pontajului ( angajat la bugetari) (vezi toată discuția)