Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme ore suplimentare

Buna ziua .
Ma intereseaza daca este legal ca angajatoru sa taie din ore suplimentare fara sa anunte?
Neinregistrarea orelor suplimentare efectuate este ilegala.
Angajatorul are obligatia de a tine la locul de munca evidenta orelor de munca prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidentierea orelor de incepere si de sfarsit ale programului de lucru, si de a supune controlului inspectorilor de munca aceasta evidenta, ori de cate ori se solicita acest lucru.

Puteti sesiza ITM-ul cu privire la neconcordanta dintre pontajul efectuat de catre angajator si timpul efectiv lucrat.
Firma are dreptu sa nu imi elibereze pontaju ? As dori sa ma consult cu un contabil dar nu vor sa imi elibereze pontaju .
Poate avea acest drept ... intrucat , pontajul nu face parte din documentelor existente in dosarul personal,