Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, In perioada 1990-2001, am desfasurat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, In perioada 1990-2001, am desfasurat activitati enumerate ...

Buna ziua,
In perioada 1990-2001, am desfasurat activitati enumerate in continutul textului de mai jos, dar pentru care am fost incadrata in grupa a doua de munca. In ce conditii s-ar putea sa imi fie reevaluata activitatea si eventual incadrarea perioadei mai sus mentionata, in categoria conditiilor speciale?
"In ceea ce priveste locurile de munca in conditii speciale prevazute la art. 30 din Legea nr. 263/2010 au fost adaugate activitatile referitoare la fabricarea, manipularea, transportul nitroglicerinei, explozivilor, pulberilor negre, pulberilor fara fum, produselor pirotehnice in unitatile de productie a explozivilor, precum si fabricarea nitrocelulozelor si a celuloidului in aceleasi unitati de productie a explozivilor; fabricarea munitiilor si a elementelor de munitii, locurile de munca in care se executa operatii cu exploziv de initiere, exploziv cu caracteristica de sensibilitate mare, precum si locurile de munca in care se executa operatii cu explozivi aromatici, la care angajatii vin in contact direct cu acestia; operatii de distrugere a munitiilor incarcate si a elementelor de munitii incarcate, a pulberilor, a explozivilor si a produselor pirotehnice; delaborarea munitiilor si a elementelor pirotehnice incarcate cu substante explozive sau incendiare".
Acest text face parte din OUG 108/2020.
Va multumesc,
Gabriela Dragan

In OUG nr. 108/ 2020 se mentioneaza:
-ART. II
(1) De prevederile art. 30 alin. (4^2) şi art. 56^2 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază, la cerere, şi persoanele ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada anterioară datei intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă.
(2) Drepturile de pensie recalculate conform alin. (1) se acordă începând cu luna următoare celei în care a fost depusă solicitarea.
Depuneti cerere scrisa la CJP pentru recalculare.
Poate fi discutie legata de incadrarea dvs. initiala in grupa a 2-a de munca, in functie de timpul efectiv lucrat la locurile de munca respective.
Reevaluarea activitatii si incadrarea in gr.I de munca se putea face numai de catre firma unde ati lucrat.
Va multumesc pentru raspuns! "Reevaluarea activitatii si incadrarea in gr.I de munca se putea face numai de catre firma unde ati lucrat", ati mentionat dvs. Se putea, sau se (mai) poate face la solicitarea mea?

POPA GHEORGHE a scris:

In OUG nr. 108/ 2020 se mentioneaza:
-ART. II
(1) De prevederile art. 30 alin. (4^2) şi art. 56^2 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază, la cerere, şi persoanele ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada anterioară datei intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă.
(2) Drepturile de pensie recalculate conform alin. (1) se acordă începând cu luna următoare celei în care a fost depusă solicitarea.
Depuneti cerere scrisa la CJP pentru recalculare.
Poate fi discutie legata de incadrarea dvs. initiala in grupa a 2-a de munca, in functie de timpul efectiv lucrat la locurile de munca respective.
Reevaluarea activitatii si incadrarea in gr.I de munca se putea face numai de catre firma unde ati lucrat.

Este vorba de perioada de timp mentionata in ordin MMPS nr. 50/ 1990 care era de 30.03.1990. La aparitia ordinului nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994 s-a prelungit automat perioada, fara a se preciza exact, dar nu dupa 31.12.1994. Atunci firma la care ati lucrat va putea reincadra in gr.I de munca. Cel mai posibil - nu ati indeplinit conditia de timp efectiv lucrat.
Nu cred ca instantele nu vor tine cont de deciziile ICCJ nr. 12/ 2016 si nr. 14/ 2016 si vor putea aduce modificari, altfel decat in baza unor documente certe incheiate la acea vreme.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns! Imi e de ajutor. Toate cele bune!