Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Respingere unilaterala dosar daune de catre asigurator
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Respingere unilaterala dosar daune de catre asigurator

Buna ziua, am fost implicata intr-un accident usor (fara victime) astfel: aveam masina parcata pe o bordura, iar la intoarcerea la vehicul, am gasit-o lovita dreapta fata, de catre masina parcata anterior in fata mea. Lovirea s-a produs in lipsa mea.
Am gasit persoana care a produs avaria si am incheiat o constatare amiabila, cealalta persoana declarand ca este vinovata.
Insa in timpul verificarilor efectuate de catre asiguratorul celui ce a produs avaria, acesta a raspuns ca nu se mi acorda daune, deoarece conform prevederii Art.12 , pct.a), lit. (ii) din Legea nr.132 / 2017, nu se acorda daune prejudiciatului daca daunele sunt produse din culpa prejudiciatului (adica a mea!).
Astfel, se pare ca constatarea amiabila a fost unilateral respinsa de asigurator, si am fost scos si vinovata, desi nu eram prezenta cand s-a produs accidentul, fara a mi se prezenta nicio dovada in acest sens de catre asigurator.
As dori parerea Dvs avizata asupra acestei spete:
*Are dreptul asiguratorul sa anuleze amiabila?
*Are dreptul sa ma declare vinovat in lipsa prezentarii oricarei dovezi? (Nu ar avea ce dovezi sa existe, la drept vorbind)
*Ce optiuni am incat sa mi se faca dreptate? Din punctul meu de vedere, ce v-am expus mai sus este un abuz; nu mi s-au cerut detalii , nu am fost contactata pentru lamuriri.
Multumesc
Adriana Enescu, utilizator
Va puteti judeca daca s-a incalcat legea.
Multumesc frumos de raspuns, chiar acest lucru doresc sa edific: s-a incalcat legea de catre asigurator? Din punctul meu de vedere da, dar nu am experienta pe probleme legale.
Multumesc

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Va puteti judeca daca s-a incalcat legea.

Trebuie analizat dosarul pentru a se trage o concluzie.
Si judecatorul judeca tot pe baza dosarului.
Asiguratorul are dreptul să facă propriile investigații privind modul de producere a accidentului și, dacă este cazul, să nu acorde despăgubiri. Există cazuri în care accidentul nu s-a produs așa cum este descris în constatarea amiabilă.
Stabilirea vinovăției se face pe baza probelor din dosarul de daună, mai ales cele privind poziționarea autoturismelor și a fotografiilor ambelor autoturisme avariate..
ing. Ioan Ciobanu
Multumesc frumos de raspuns. Insa faptul ca au fost facute masuratori doar la masina asiguratului mi se pare cel putin...o investigatie incompleta din partea asiguratorului, ca sa nu spun partinitoare. Ca sa se traga o concluzie obiectiva, nu ar trebui masurate ambele autoturisme?
O seara frumoasa.

Ioan Ciobanu a scris:

Asiguratorul are dreptul să facă propriile investigații privind modul de producere a accidentului și, dacă este cazul, să nu acorde despăgubiri. Există cazuri în care accidentul nu s-a produs așa cum este descris în constatarea amiabilă.
Stabilirea vinovăției se face pe baza probelor din dosarul de daună, mai ales cele privind poziționarea autoturismelor și a fotografiilor ambelor autoturisme avariate..
ing. Ioan Ciobanu