avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intimat penal preliminara copie dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Intimat penal preliminara copie dosar

Pe portal. just apare ca sunt intimat (penal) cu termen de camera preliminara. Petentul a solicitat RUP 318 alin. 12.

Întrebarea mea este daca pot consulta/copia dosarul de la Tribunal fara avocat sau nu am încă acest drept. Nu am primit citație, rechizitoriu, nimic.
Totodată, doresc orientativ să aflu care este onorariul minim pentru faza de camera preliminara și daca am sanse să găsesc un avocat care sa practice in aceasta faza procesuala cu onorariu mimim.
Va mulțumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 12 August 2020
Intimatus, utilizator
Puteti consulta dosarul.
Onorariile difera in functie de obiect, complexitate, avocat.
Ar fi trebuit sa primiti copia ordonantei procurorului, impreuna cu citatia pt termen.
Nu mai locuiti la adresa initiala?
Ultima modificare: Miercuri, 12 August 2020
Duca Oana, Avocat
Am aceeași adresa dar s-a afisat abia astazi dosarul cu termen.
Problema este ca nu imi dau seama dacă programul arhivei penale de la TB este cel de luni pana vineri 9-14 sau este doar miercuri până la 12 fiind vacanta judecătorească. Nu știu daca acum e vacanta judecătorească și daca s-a scurtat programul din cauza stării de urgenta.
O sa găsesc la dosar rechizitoriul si o sa am dreptul să fac o copie a intregului dosar? Va mulțumesc frumos.
Puteți formula o cerere de studiere și/ sau fotocopiere dosar.
Onorariul dintre avocat și client este stabilit in funcție de mai multe criterii (de exemplu: complexitatea cauzei).
Pe perioada vacantei judecătorești programul arhivei Sectiei I Penale a Tribunalului Bucuresti este următorul: marţi, miercuri şi joi - orele 09.00 - 12.00.
Recomandat este sa sunați înainte.

Editat de moderator/motiv:mesaj consecutiv /conexat
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Octombrie 2020
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Pe perioada vacantei judecătorești programul arhivei Sectiei I Penale a Tribunalului Bucuresti este următorul: marţi, miercuri şi joi - orele 09.00 - 12.00.
Recomandat este sa sunați înainte.

Intimatus a scris:

Am aceeași adresa dar s-a afisat abia astazi dosarul cu termen.
Problema este ca nu imi dau seama dacă programul arhivei penale de la TB este cel de luni pana vineri 9-14 sau este doar miercuri până la 12 fiind vacanta judecătorească. Nu știu daca acum e vacanta judecătorească și daca s-a scurtat programul din cauza stării de urgenta.
O sa găsesc la dosar rechizitoriul si o sa am dreptul să fac o copie a intregului dosar? Va mulțumesc frumos.

Onorariul minim din ghidul orientativ :
3. Camera preliminară
Onorariile minime pentru activitățile desfășurate în cursul camerei preliminare, înainte de
aplicarea regulilor prevăzute în art. I, sunt următoarele:

3.3. Asistența sau reprezentarea juridică în dezbateri – 660 lei;

Mi se pare enorm pentru faza aceasta procesuala și ma gândesc să ma reprezint singur.
Cu ce ar putea contribui un avocat ca sa justifice (merite) aceasta suma din moment ce petentul a solicitat RUP?
Ultima modificare: Miercuri, 12 August 2020
Intimatus, utilizator

Alte discuții în legătură

Confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 ncpp) ContSters427013 ContSters427013 Buna ziua, Ma puteți ajuta cu un sfat in legătura cu o problema? In urma cu 1 an și ceva am sustrat dintr un supermarket un produs, după am fost dus in ... (vezi toată discuția)
Redeschidere urmărire penală Just-drept Just-drept Am avut un proces nedrept. Procurorul a propus confirmare renuntare urmarire penală (art 318 cpp), iar judecatorul a admis confirmarea la RUP. Sunt ... (vezi toată discuția)
Inceperea judecății Narcisa_ Narcisa_ Parchetul a emis ordonanta de clasare, iar judecatorul de camera preliminara a desfintat ordonanta (art. 341 cpp) în vederea completării urmăririi ... (vezi toată discuția)