Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Un Angajat a fost declarat pozitiv cu COVID 19 (nu a ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Un Angajat a fost declarat pozitiv cu COVID 19 (nu a avut contact ...

Un Angajat a fost declarat pozitiv cu COVID 19 (nu a avut contact cu ceilalti angajati) si a primit doar o scrisoare medicala si o decizie- in care este mentionat doar perioada ce trebuie sa stea la domiciliu. Intrebarea mea este:
1. ii va acorda cineva concediu medical? daca da cine ete indreptatit sa faca lucrul asta
2. daca nu se va acorda cum va fi trecut el in pontaj?doar oe baza deciziei?
Pe perioada izolării, persoana diagnosticată cu SARS-COV2 are dreptul la concediu medical, iar acesta se acordă de medicul de familie sau, după caz, de medicul curant pe baza certificatului eliberat de către DSP (acea decizie despre care ați menționat mai sus).
Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru izolare reprezintă 100% din baza de calcul stabilită potrivit legii şi se suportă integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate.

Dacă respectivul angajat era în carantină (în izolare stau persoanele diagnosticat cu covid), atunci discutam dacă angajatul respectiv poate sau nu să presteze munca de la domiciliu. Or, angajatul dumneavoastră este confirmat și băgat la izolare - obligatoriu trebuie să beneficieze de concediu medical și de indemnizație.

Să trimită decizia de la DSP la medicul lui de familie și să i se elibereze certificatul medical.

Mult succes!