Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Salutare tuturor! Intampinam urmatoarea situatie: O ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Salutare tuturor! Intampinam urmatoarea situatie: O persoana ...

Salutare tuturor!

Intampinam urmatoarea situatie:
O persoana fizica este inculpat intr-un dosar de inselaciune cu 10 acte materiale.
Acest dosar a fost inaintat spre judecatorie in urma cu cateva zile.
Din datele care apar pe site-ul judecatoriei, doua persoane s-au constituit numai parte vatamata, iar restul opt doar parte civila.

In alte cazuri am vazut ca cei "pagubiti" s-au constituit si parte civila si parte vatamata, acest lucru fiind scris exact asa si pe site-ul judecatoriei, spre exemplu : NUME PRENUME ----- PARTE VATAMATA/PARTE CIVILA.

In situatia actuala scrie doar "parte vatamata" la doua persoane, si "parte civila" la 8 persoane.

In acest caz este nevoie de impacarea partilor cu toti cei din dosar? sau impacarea doar cu persoanele vatamate?

Sper ca ati inteles situatia pe care am prezentat-o, si va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Va multumesc anticipat!
Bună ziua,

Pentru încetarea procesului penal este necesară împăcarea cu toate persoanele vătămate prin săvârșirea infracțiunii, indiferent dacă s-au constituit toate acestea părți civile sau doar o parte.

Dacă nu este posibilă împăcarea cu toate persoanele vătămate, demersurile pot fi valorificate în continuare în folosul inculpatului.

Sandor19 a scris:

Salutare tuturor!

Intampinam urmatoarea situatie:
O persoana fizica este inculpat intr-un dosar de inselaciune cu 10 acte materiale.
Acest dosar a fost inaintat spre judecatorie in urma cu cateva zile.
Din datele care apar pe site-ul judecatoriei, doua persoane s-au constituit numai parte vatamata, iar restul opt doar parte civila.

In alte cazuri am vazut ca cei "pagubiti" s-au constituit si parte civila si parte vatamata, acest lucru fiind scris exact asa si pe site-ul judecatoriei, spre exemplu : NUME PRENUME ----- PARTE VATAMATA/PARTE CIVILA.

In situatia actuala scrie doar "parte vatamata" la doua persoane, si "parte civila" la 8 persoane.

In acest caz este nevoie de impacarea partilor cu toti cei din dosar? sau impacarea doar cu persoanele vatamate?

Sper ca ati inteles situatia pe care am prezentat-o, si va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Va multumesc anticipat!