avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Salutare tuturor! Intampinam urmatoarea situatie: O ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Salutare tuturor! Intampinam urmatoarea situatie: O persoana ...

Salutare tuturor!

Intampinam urmatoarea situatie:
O persoana fizica este inculpat intr-un dosar de inselaciune cu 10 acte materiale.
Acest dosar a fost inaintat spre judecatorie in urma cu cateva zile.
Din datele care apar pe site-ul judecatoriei, doua persoane s-au constituit numai parte vatamata, iar restul opt doar parte civila.

In alte cazuri am vazut ca cei "pagubiti" s-au constituit si parte civila si parte vatamata, acest lucru fiind scris exact asa si pe site-ul judecatoriei, spre exemplu : NUME PRENUME ----- PARTE VATAMATA/PARTE CIVILA.

In situatia actuala scrie doar "parte vatamata" la doua persoane, si "parte civila" la 8 persoane.

In acest caz este nevoie de impacarea partilor cu toti cei din dosar? sau impacarea doar cu persoanele vatamate?

Sper ca ati inteles situatia pe care am prezentat-o, si va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Dan - George Constandache , Avocat 16:35, 17 August 2020
Bună ziua,

Pentru încetarea procesului penal este necesară împăcarea cu toate persoanele vătămate prin săvârșirea infracțiunii, indiferent dacă s-au constituit toate acestea părți civile sau doar o parte.

Dacă nu este posibilă împăcarea cu toate persoanele vătămate, demersurile pot fi valorificate în continuare în folosul inculpatului.

Sandor19 a scris:

Salutare tuturor!

Intampinam urmatoarea situatie:
O persoana fizica este inculpat intr-un dosar de inselaciune cu 10 acte materiale.
Acest dosar a fost inaintat spre judecatorie in urma cu cateva zile.
Din datele care apar pe site-ul judecatoriei, doua persoane s-au constituit numai parte vatamata, iar restul opt doar parte civila.

In alte cazuri am vazut ca cei "pagubiti" s-au constituit si parte civila si parte vatamata, acest lucru fiind scris exact asa si pe site-ul judecatoriei, spre exemplu : NUME PRENUME ----- PARTE VATAMATA/PARTE CIVILA.

In situatia actuala scrie doar "parte vatamata" la doua persoane, si "parte civila" la 8 persoane.

In acest caz este nevoie de impacarea partilor cu toti cei din dosar? sau impacarea doar cu persoanele vatamate?

Sper ca ati inteles situatia pe care am prezentat-o, si va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Va multumesc anticipat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parte civila la un dosar furt valeria67 valeria67 Parte civila constituita in urma unui furt la propria societate. Faptasul arestat. Dosar penal inaintat la judecatorie. Primul termen in data de 8 mai. Ca ... (vezi toată discuția)
Termen de punere in executare a masurilor asiguratorii in vederea recuperarii prejudiciului de catre o parte civila in procesul penal alecsbu alecsbu Salut! Sunt inculpat intr-un dosar, fiind acuzat de aderare la un grup organizat, frauda informatica si inselaciune. In faza de urmarire penala s-au ... (vezi toată discuția)
Persoanele care pot exercita actiunea civila in procesul penal?? anna_iuly anna_iuly va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi am de facut o lucrare cu aceasta tema si ma intereseza cateva articole legate de acest lucru daca aveti sau poate chiar ... (vezi toată discuția)