Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cerere de obligatia de a face impotriva parchetului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cerere de obligatia de a face impotriva parchetului

Buna ziua. In data de 11.06.2020 am trimis o plangere catre parchet online. De atunci si pana azi nu am primit de la parchet nimic, nici macar numarul de dosar, stadiul dosarului desi l-am cerut de nenumaratori: in 21.06, 12.07. In 24.07 am depus probe noi la dosar si din nou am solicitat numarul de dosar si stadiul. Am reusit acum o saptamana sa aflu numarul de condica si atat. In baza carui articol ma pot adresa instantei cu cerere de obligatia de a face? In cauza vorbim de o plangere de abuz de incredere prin fraudarea creditorilor.
laura38038, utilizator
Nu aveti aceasta posibilitate intr-un proces penal.
Aveti dreptul sa depuneti cerere de urgentare la procuror si după cel puţin un an de la începerea urmăririi penale, puteti formula contestatie la judecatorul de drepturi si libertati, solicitand accelerarea procedurilor.
Ok. Atunci unde pot reclama incalcarea termenului de 30 de zile in care ar trebui sa mi se raspunda la sesizare respectiv la cererea de aducere la cunostinta a numarului de dosar si a stadiului? Sunt astfel incalcate drepturile mele de a avea acces la dosar in calitate de parte vatamata. Eu de la depunerea plangerii cu chiu cu vai am reusit sa obtin doar nr de condica. Nu am cunostinta daca s-a dispus inceperea urmaririi penale, la ce sectie de politie s-a trimis dosarul pentru cercetari. Absolut nici o informatie chiar daca am trimis mai multe cereri sesizand si de cate ori s-a incalcat termenul de 30 de zile de raspuns la o sesizare.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu aveti aceasta posibilitate intr-un proces penal.
Aveti dreptul sa depuneti cerere de urgentare la procuror si după cel puţin un an de la începerea urmăririi penale, puteti formula contestatie la judecatorul de drepturi si libertati, solicitand accelerarea procedurilor.

laura38038, utilizator
Procesul penal se desfasoara dupa regulile stabilite in codul de procedura penala, termenul de 30 de zile pe care il invocati, nu este reglementat in codul de procedura penala.
Ok inteleg asta cu privire la solutionarea plangerii. Dar la cererea de comunicare a numarului si stadiului dosarului ar trebui sa se aplice: art. 8 alin. (1) din Ordonanta de Guvern nr. 27/2001 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor, Autoritatile si institutiile publice sesizate au obligatia sa comunice petitionarului, in termen de 30 de zile de la data inregistrarii petitiei, raspunsul, indiferent daca solutia este favorabila sau nefavorabila.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Procesul penal se desfasoara dupa regulile stabilite in codul de procedura penala, termenul de 30 de zile pe care il invocati, nu este reglementat in codul de procedura penala.

Plângerea penala are alt curs asa cum s-a explicat mai sus.
Cereți sa fiți audiat.