Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Durata cercetari penale.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Durata cercetari penale.

Am facut o plangere impotriva unei ord. a procurorului.
Instanta (jud. de cam. preliminara) mi-a admis plangerea si a trimis cauza catre parchet pentru completarea U.P.
Pana acum, parchetul inca nu a mai facut nimic, nu ii pasa procurorului de cercetari u.p.

Conform datelor furnizate mai sus, care este pasul de facut in acest caz? Cum pot grabi si accelera U.P. pe care judecatorul a trimis-o catre parchet spre completarea U.P.?
Puteți face o cerere privind stadiul cercetărilor și o solicitare a urgentării soluționării dosarului.
Pe mine ma intereseaza sa stiu termenul de a depune o noua plangere sau contestatie la instanta pentru ca instanta sa dea un termen anumit catre parchet pentru a se solutiona in termenul indicat de instanta.
Cerere privind stadiul cercetarilor am facut deja, dar procurorul trage de timp datorita faptului ca nu are un termen prevazut pentru a da o solutie cu privire la cercetarile pe care le-a facut.
E greu de spus un termen.
Trebuie sa apreciati care este termenul rezonabil.
Dacă a trecut un an de la data plângerii puteți să faceți plângere pentru tergiversarea soluționării dosarului.
adisan a scris:

Dacă a trecut un an de la data plângerii puteți să faceți plângere pentru tergiversarea soluționării dosarului.

Multumesc.
Am cautat prin Cpp si am gasit scris asa:

Art. 488^1
Introducerea contestaţiei
(1) Dacă activitatea de urmărire penală sau de judecată nu se îndeplineşte într-o durată rezonabilă, se poate face contestaţie, solicitându-se accelerarea procedurii.
(2) Contestaţia poate fi introdusă de către suspect, inculpat, persoana vătămată, partea civilă şi partea responsabilă civilmente. În cursul judecăţii, contestaţia poate fi introdusă şi de către procuror.
(3) Contestaţia poate fi formulată după cum urmează:
a) după cel puţin un an de la începerea urmăririi penale, pentru cauzele aflate în cursul urmăririi penale;
b) după cel puţin un an de la trimiterea în judecată, pentru cauzele aflate în cursul judecăţii în primă instanţă;
c) după cel puţin 6 luni de la sesizarea instanţei cu o cale de atac, pentru cauzele aflate în căile de atac ordinare sau extraordinare.

Cumva ma integrez la alin. 3, (c) ?

Apoi solutia de urgentare U.P. data de judecator este cea de mai jos?

Art. 488^6

Soluţii

(1) Când apreciază contestaţia ca fiind întemeiată, judecătorul de drepturi şi libertăţi sau instanţa admite contestaţia şi stabileşte termenul în care procurorul să rezolve cauza potrivit art. 327, respectiv instanţa de judecată să soluţioneze cauza, precum şi termenul în care o nouă contestaţie nu poate fi formulată.