Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Depunere declaratie beneficiar real ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Depunere declaratie beneficiar real ONG

Buna ziua.

Imi puteti confirma, printr-un document legal specific, prelungirea depunerii declaratiei privind beneficiarul real intr-o asociatie, pana la data de 1 noiembrie? Multumesc.
andrapanait, utilizator
Amanarea despre care vorbiti, instituita prin art 29 din OUG 70/2020 se refera numai la obligatia retinuta in sarcina entitatilor descrise in art. 56 al. 4 si in art. 62, al. 1 din Legea 129/2019, adica la persoane juridice inmatriculate in Registrul Comertului.
Prin urmare amanarea nu se aplica ONG-urilor care au avut ca termen de depunere al acestei declaratii data de 14.08.2020, sub sanctiunea dizolvarii.

Art. 29 din OUG 70/2020
(1) Termenul de depunere a declarației privind beneficiarul real prevăzut de art. 56 alin. (4) și art. 62 alin. (1) din Legea nr. 129/2019 pentru prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative, cu modificările ulterioare, astfel cum a fost prelungit prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 29/2020 privind unele masuri economice și fiscal-bugetare, se prelungește până la 1 noiembrie 2020.

Art 56 al. 4 si art 62 al. 1 din Legea 129/2019:
(4) Declarația anuală se depune la oficiul registrului comerțului în care este înmatriculă persoana juridică în termen de 15 zile de la aprobarea situațiilor financiare anuale, iar dacă intervine o modificare privind datele de identificare ale beneficiarului real, declarația se depune în termen de 15 zile de la data la care aceasta a intervenit.

(1) În termen de 12 luni de la intrarea în vigoare a prezentei legi, societățile înregistrate până la data intrării în vigoare a prezentei legi în registrul comerțului, cu excepția companiilor și societăților naționale, precum și a societăților deținute integral sau majoritar de stat, depun, prin grija reprezentantului legal, spre înregistrare în Registrul beneficiarilor reali ai societăților, ținut de Oficiul Național al Registrului Comerțului, o declarație privind datele de identificare ale beneficiarilor reali.
Multumesc frumos pentru raspuns, insa exista undeva scris ca nu se aplica si ONG-urilor? Am tot gasit pareri diferite si raspunsuri diferite si din cauza aceasta tot insist :)
Bună ziua,

A apărut actul normativ care prevede amânarea termenului depunerii acestei declarații pentru ONG-uri:
În cazul asociațiilor și fundațiilor (ONG-uri), declarația privind beneficiarii reali trebuie depusă la Ministerul Justiției până la 1 noiembrie 2020, conform unei ordonanțe de urgență care a apărut aseară în Monitorul Oficial. Această amânare vine după ce Guvernul mai făcuse una în primăvară, termenul fiind stabilit atunci pentru 17 august 2020.

Mai multe detalii aveți în articol:
www.avocatnet.ro/articol_553...
Manuela Rășină, administrator