avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFI - mic ghid
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFI - mic ghid

Bună ziua!
De curând mi-am făcut un PFI pt a mă putea angaja ca medic colaborator cu jumătate de normă la o companie.
Aș avea nevoie de un site sfaturi:
1. Ce declarație trebuie sa depun la ANAF? O pot face online sau trebuie sa merg personal? Menționez că nu am depus nimic încă. Mi s-au zis la momentul acordării CIF-ului că în termen de o luna am de depus o declarație.
2. Am nevoie de un contabil sau mă pot descurca fără? Am înțeles că este vorba de o contabilitate destul de ușoară.
3. Având în vedere că voi folosi o baza materiala proprie, aceasta poate fi trecută la cheltuieli?
4. Onorariul oferit de firma va fi suma bruta, eu va trebui să-mi plătesc taxele și impozitele. Când le voi achita? Anul acesta sau in 2021?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Ultima modificare: Luni, 17 August 2020
c_marusia, utilizator
Cel mai recent răspuns: c_marusia , utilizator 05:15, 19 August 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
1.In 30 de zile de la infiintare se depune declaratia unica la ANAF, cu estimarea veniturilor si cheltuielilor pentru acest an. Este recomandat sa aveti un cont ( user + parola) in Spatiul Privat Virtual si puteti depune online aceasta declaratie. Se mai poate inca depune si in format fizic la sediul ANAF.
2. Contabilitatea nu este complicata. Exista obligativitatea tinerii unor registre care se completeaza si care se prezinta ANAF-ului la un eventual control si in baza carora se determina venitul net anual impozabil si se completeaza declaratia unica. Deci trebuie atentie la cheltuielile deductibile anuale care se scad din venitul brut in vederea obtinerii venitului net impozabil.
3. Asa cum spuneam mai sus va trebui ca fiecare cheltuiala inregistrata in contabilitate sa fie efectuata in scopul desfasurarii activitatii PFI si sa indeplineasca anumite conditii generale prevazute de Codul fiscal. De exemplu nu se inregistreaza in registrul de evidenta fiscala cheltuieli care depasesc limita prevazuta de lege (acestea sunt deductibile partial) si cheltuielile nedeductibile integral.
4.Impozitul ( si eventual CAS si CASS) aferent anului 2020 se vor achita pana la 15 martie 2021.
Mulțumesc!

Audit Vic Cont a scris:

Buna ziua,
1.In 30 de zile de la infiintare se depune declaratia unica la ANAF, cu estimarea veniturilor si cheltuielilor pentru acest an. Este recomandat sa aveti un cont ( user + parola) in Spatiul Privat Virtual si puteti depune online aceasta declaratie. Se mai poate inca depune si in format fizic la sediul ANAF.
2. Contabilitatea nu este complicata. Exista obligativitatea tinerii unor registre care se completeaza si care se prezinta ANAF-ului la un eventual control si in baza carora se determina venitul net anual impozabil si se completeaza declaratia unica. Deci trebuie atentie la cheltuielile deductibile anuale care se scad din venitul brut in vederea obtinerii venitului net impozabil.
3. Asa cum spuneam mai sus va trebui ca fiecare cheltuiala inregistrata in contabilitate sa fie efectuata in scopul desfasurarii activitatii PFI si sa indeplineasca anumite conditii generale prevazute de Codul fiscal. De exemplu nu se inregistreaza in registrul de evidenta fiscala cheltuieli care depasesc limita prevazuta de lege (acestea sunt deductibile partial) si cheltuielile nedeductibile integral.
4.Impozitul ( si eventual CAS si CASS) aferent anului 2020 se vor achita pana la 15 martie 2021.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Detalii impozitare venit din pfa iulianicoleta9 iulianicoleta9 Vreau sa vand bijuterii handmade online.Daca imi fac PFA,ce taxe trebuie sa platesc dupa infiintarea acestuia? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Plata taxe pfa. MagdalenaA. MagdalenaA. Bună ziua dacă un pfa deschis în luna februarie 2022 facturează lunar suma de 2700 lei, depășind plafonul de 12 salarii minime brute, va trebui sa ... (vezi toată discuția)
Stoc marfa dupa radiere si defiscalizarea casei de marcat paul2020 paul2020 Buna ziua. O ii neplatitoare de tva a fost radiata la cere la registrul comertului la data de 17.11.2022,casa de marcat a fost defiscalizata de o firma ... (vezi toată discuția)