Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... redobandire permis ucidere din culpa, culpa comuna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

redobandire permis ucidere din culpa, culpa comuna

Buna seara, in urma cu 3 ani am avut un accident rutier rezultand decesul victimei.
A fost declarata culpa comuna 50% vina mea si 50% vina victimei, victima a traversat prin loc nepermis fara sa se asigure iar eu am avut cu aproximativ 20 km in plus peste limita legala.
Ca si pedeapsa am primit 1 an si 6 luni inchisoare cu suspendare si 3 ani de supraveghere.
Intrebarea mea este urmatoarea, in hotararea finala nu specifica exact pentru cat timp mi s-a anulat permisul, am vazut ca in hotarare este mentionat articolul 67 alin1 cod penal raportat la art 66 alin 1 literele a;b si din ce am vazut se refera la interzicerea dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule...
Imi puteti spune va rog mult peste cat timp as putea sa dau din nou de permis?
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra,
Cu multumiri T.Liviu
Bună seara,

Pedeapsa complementară a interzicerii exercitării unor drepturi poate fi dispusă de către instanță pe o perioadă de la 1 la 5 ani, deci va trebui să lecturați cu atenție hotărârea de condamnare ca să observați termenul stabilit de instanță. De asemenea, instanța trebuie să specifice categoria de vehicul la care se referă interdicția. Dacă nu este definitivă hotărârea, formulați apel.

Permisul dvs. este anulat prin efectul legii (OUG 195 și Regulamentul de aplicare), întrucât ”1 an și 6 luni cu suspendare” este o hotărâre de condamnare.
Sunt chestiuni distincte, anularea permisului (sancțiune administrativă) și pedeapsa complementară a interzicerii exercitării unor drepturi prevăzută de art. 66-68 C.pen.
După ce expiră pedeapsa complementară, vă puteți înscrie pentru redobândirea permisului.
Pedeapsa principală cu închisoarea de 1 an și 6 luni v-a fost suspendată sub supraveghere, astfel că momentul de la care veți începe să executați pedeapsa complementară se va calcula de la momentul rămânerii definitive a hotărârii.

Dacă aveți neclarități, nu ezitați să expuneți, însă ar trebui să luați în calcul atacarea hotărârii, aceasta fiind o chestiune de o importanță însemnată.

liviutudor2345 a scris:

Buna seara, in urma cu 3 ani am avut un accident rutier rezultand decesul victimei.
A fost declarata culpa comuna 50% vina mea si 50% vina victimei, victima a traversat prin loc nepermis fara sa se asigure iar eu am avut cu aproximativ 20 km in plus peste limita legala.
Ca si pedeapsa am primit 1 an si 6 luni inchisoare cu suspendare si 3 ani de supraveghere.
Intrebarea mea este urmatoarea, in hotararea finala nu specifica exact pentru cat timp mi s-a anulat permisul, am vazut ca in hotarare este mentionat articolul 67 alin1 cod penal raportat la art 66 alin 1 literele a;b si din ce am vazut se refera la interzicerea dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule...
Imi puteti spune va rog mult peste cat timp as putea sa dau din nou de permis?
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra,
Cu multumiri T.Liviu

Va multumesc frumos pentru raspuns. Hotararea este definitiva...
liviutudor2345, utilizator
Fără a se stabili o durată pentru pedeapsa complementară? Foarte probabil să fie o scăpare pe undeva, sau chiar să fie vorba de o nelegalitate, important e să vă clarificați și să acționați dacă se impune.
Dupa 1 an de zile de la ramanerea definitiva a hotararii, puteti sustine examen pentru un nou permis.
Din descrierea dvs deduc ca nu aveti pedeapsa complementara prevazuta la art.66 alin.1 lit. i c.p.
Am citit mai atent acum, perioada este de 3 ani pentru pedeapsa complementara

Dan - George Constandache a scris:

Fără a se stabili o durată pentru pedeapsa complementară? Foarte probabil să fie o scăpare pe undeva, sau chiar să fie vorba de o nelegalitate, important e să vă clarificați și să acționați dacă se impune.