Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dacă prietena mea nu va avea decât 9 luni lucrate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dacă prietena mea nu va avea decât 9 luni lucrate până la ...

Dacă prietena mea nu va avea decât 9 luni lucrate până la momentul nașterii exista vreo posibilitate să primească prenatal? Ms mult
Cornel Vasile, Consilier juridic
De concediul prenatal/postnatal va beneficia.
Multi confunda concediul maternal ( pre si postnatal) cu cel pentru crestere copil ( caruia ii spun "prenatal")
O sa beneficieze de concediul pre si postnatal ( cele 126 de zile...) dar Nu si de cel pentru Crestere copil ( cei 2 ani...).

Ce ocupatie a avut inainte de a se angaja?
De unde stiti ca nu va beneficia de CCC ? Din mesajul initial nu reiese asa ceva ...
De aceea am intrebat ce ocupatie a avut inainte, ca nu poate beneficia de indemnizatie pentru CCC doar cu 9 luni "muncite", cum reiese din mesajul initial.
Si poate chiar a confundat concediul maternal cu CCC
Poate ne lamureste domnul...
Știu că trebuie să aibă 1 an lucrat in ultimii 2 ani! Așa e? Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

De unde stiti ca nu va beneficia de CCC ? Din mesajul initial nu reiese asa ceva ...