avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dacă prietena mea nu va avea decât 9 luni lucrate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dacă prietena mea nu va avea decât 9 luni lucrate până la ...

Dacă prietena mea nu va avea decât 9 luni lucrate până la momentul nașterii exista vreo posibilitate să primească prenatal? Ms mult
Ultima modificare: Vineri, 21 August 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:26, 21 August 2020
De concediul prenatal/postnatal va beneficia.
Multi confunda concediul maternal ( pre si postnatal) cu cel pentru crestere copil ( caruia ii spun "prenatal")
O sa beneficieze de concediul pre si postnatal ( cele 126 de zile...) dar Nu si de cel pentru Crestere copil ( cei 2 ani...).

Ce ocupatie a avut inainte de a se angaja?
De unde stiti ca nu va beneficia de CCC ? Din mesajul initial nu reiese asa ceva ...
De aceea am intrebat ce ocupatie a avut inainte, ca nu poate beneficia de indemnizatie pentru CCC doar cu 9 luni "muncite", cum reiese din mesajul initial.
Si poate chiar a confundat concediul maternal cu CCC
Poate ne lamureste domnul...
Știu că trebuie să aibă 1 an lucrat in ultimii 2 ani! Așa e? Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

De unde stiti ca nu va beneficia de CCC ? Din mesajul initial nu reiese asa ceva ...

Alte discuții în legătură

Cum as putea beneficia de bani de maternitate? Andreea550 Andreea550 Buna ziua, sunt insarcinata in luna a 4a si as dori sa stiu daca mai pot face ceva . am lucrat in strainatate 5 luni din ferbuarie pana in iunie si am venit in ... (vezi toată discuția)
Daca am o luna intrerupere in munca pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului? valieu valieu o sa nasc undeva prin septembrie 2012 dar cele 12 luni anterioare sunt cam problematice.pe luna octombrie 2011 am apucat sa muncesc 3 zile si am inteles ca se ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de concediu crestere copil daca firma e in insolventa? codreasa codreasa buna, sunt angajata la o firma din 04.12.2013 intre timp am ramas insarcinata, firma a intrat in insolventa, salariile nu le\'am mai primit din 01.01.2014, iar ... (vezi toată discuția)