Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil mostenit fara intabulare pe mostenitori!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil mostenit fara intabulare pe mostenitori!

Buna ziua. Tata e decedat, mama traieste si suntem 2 frati. Exista o casa la tara care a fost construita de mama si tata. Exista ca si acte un plan de constructie care e trecut doar pe tata si un titlu de proprietate pe terenul unde este construita casa, care este pe mama. Nu s-a facut succesiunea. Noi acum am dori sa vindem insa fara a merge pe procedura obisnuita: succesiune + intabulare, ci sa facem cumva un contract de vanzare cumparare si sa se faca intabularea direct pe cumparator. Se poate face asa? Si daca da, care ar fi pasii si oare taxele ar fi mai mici? Ar dura foarte mult? Multumesc.
cristi_cornea, utilizator
Nu se poate asa.
Trebuie sa dezbateti succesiunea si apoi sa vindeti
Apreciez raspunsul, insa stiu persoana care a fost intr-o situatie similara si a ajuns in tribunal si s-a intabulat direct pe cumparator chiar daca nu era intabulat pe mostenitori.
Da, dar nici o situație nu seamănă cu alta.
Si nici dvs probabil nu cunoașteți in detaliu speța. Este posibil ca defunctul să fi încheiat o vânzare cu act de mână, cumpărătorul i-a chemat în instanta pe moștenitori, iar vânzarea s-a perfectat pe cale judecătorească.
Dvs trebuie să dezbateti succesiunea, să întocmiti documentația cadastrala, să vă intabulati certificatul de mostenitor si in final sa vindeți.
raluk0207, utilizator