Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile la un PFA cu profil de arbitru
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile la un PFA cu profil de arbitru

Daca am un PFA cu profil de arbitru, in cazul in care fac o scoala de soferi categoria B pe numele titularului de PFA, deci ca persoana fizica, in scopul deplasarii personale la meciurule unde sunt delegat, se poate deduce suma din veniturile impozabile?
george-neagu, moderator
Nu puteti deduce astfel de cheltuiala pe pfa.
Pe o PFA puteti desfasura mai multe activitati conform CAEN. Ca urmare, pentru activitatile desfasurate puteti deduce cheltuielile efectuate.

Pentru ca facturati serviciul de arbitraj, puteti deduce cheltuielile de deplasare aferente acesteia.
Iulian MANEA, Contabil