Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua tuturor! Intentionez sa-i intentez proces ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua tuturor! Intentionez sa-i intentez proces tatalui fetitei ...

Decadere din drepturi / Custodie exclusiva

Buna ziua tuturor!
Intentionez sa-i intentez proces tatalui fetitei mele si as dori sa aflu de la dvs. care ar fi sansele sa-l pot decadea din drepturi. Sau macar sansele pentru custodie exclusiva.
Mentionez ca nu suntem/nu am fost casatoriti.

Voi incerca sa fac un rezumat ...despre el / cele intamplate:

- probleme cu alcoolul; pot numara pe degetele de la o mana zilele in care nu l-am vazut beat ; insa, in ultima jumatate de an, incepuse sa bea doar acasa si foarte rar in prezenta altor persoane.

- violent- pe mine m-a batut; plangeri la politie si certificat IML-probe; isi batea angajatii- am acces insa la unul singur , pe ceilalti, din pacate , nu-i cunosc. (cu fetita noastra nu l-am vazut sa fie violent insa..nici n-as baga mana in foc ca nu a fost.. doar l-am auzit tipand la ea, cand era sa cada de pe un scaun, "proasto ce esti".. Fetita are 1 an si 8 luni... Insa, din cauza neincrederii, pot numara pe degetele de la o mana de cate ori l-am lasat singur cu ea, cateva ore...

- acum vine partea valoroasa..cred eu: el mai are 3 fete dintr-o casatorie anterioara; doua sunt dispuse sa "vorbeasca": una dintre ele sustine ca a dormit cu ea intr-o seara (poveste lunga..de ce), cam cu un an in urma, iar el, fiind "foarte beat", cum sustine ea (stiu si eu starea in care era atunci), ar fi incercat sa ii bage o mana in pantaloni; ea i-a dat mana la o parte, el a adormit.. Fata ( avea 15-16 ani atunci) spune ca nu crede ca si-a dat seama ce face din cauza ca era beat ; Tot ea mi-a povestit ca inainte sa apar eu mai dormea la el, fiind totul open space. Ea dormea pe canapea, iar el venea cand cu una, cand cu alta acasa si faceau sex in pat. intre canapeaua pe care dormea fata si pat erau cam 4 metri, iar cele doua despartite de niste rafturi; mi-a spus ca se auzea totul; eu va spun ca se si putea vedea totul cu usurinta..; ambele fete mi-au povestit ca toata copilaria au fost batute si facute de ras la scoala si peste tot de aces om; ca atunci cand mai faceau vreo prostie, el mergea la scoala si le facea de ras si umilea in fata colegilor; una dintre ele spune ca a batut-o peste maini cu catarama de la curea pentru ca mancase o ciocolata..; bataile au continuat fata de aceasta si dupa divort; Ambele fete sustin ca au ajuns sa faca prostiile pe care le-au facut din cauza lipsei de educatie si ca in loc ca parintii sa incerce sa le aduca pe drumul cel bun...au facut cerere la asistenta sociala sa vina sa le ia, ca ei nu le mai vor (fetele sunt infiate).Cea mare, in ziua in care a implinit 18 ani, a plecat de acasa; cea mica tot fugea de acasa- aici stiu si eu toata povestea..cum mergeau la politie ca a disparuty de frica sa nu fie trasi la raspundere, cum atunci cand o gaseau o culcau intr-o hala unde mai dormeau doi angajati de-ai lor, homeless si betivi..Apoi, dupa ceva timp, au pus-o sa locuiasca in rulota, pe strada, in lateralul curtii. Fata ,legal, trebuia sa locuiasca la mama, insa a ceasta a refuzat sa o mai primeasca. Fata sustine ca la indemnul tatalui s-a intamplat asa. fata a tot continuat sa fuga. Ei mergeau doar sa anunte la politie. Cand o gasea politia , o internau la spitalul de copii, la psihiatrie, ca sa mai traga de timp, sa nu vina "acasa", chiar insistand la medici sa o tina cat mai mult acolo-asta o stiu din gura lui. Pana la urma fata a fugit de tot. El a umpluit tot orasul de aceste doua fete ca sunt...si nu prea pot reproduce aici cum.. Le-am vizitat, acasa, unde locuiesc acum. Curatenie desavarsita. Cea mare tocmai stinsese focul unei ciorbe, pe care o facuse.. Atmosfera de acolo mi s-a parut de familie.. Ambele spun ca regreta tot ce au facut , ca si-au dat seama de greseli si le -au indreptat. Renuntasera la scoala, iar acum s-au inscris din nou. Au acum 19 si 17 ani. Cea mica spune ca daca ar fi avut parinti care sa o aduca pe calea cea buna ar fi fost altfel..ca era copil, iar copiii gresesc. Insa "nu a stiut sa ne educe cum trebuie; doar ne batea si ne facea de ras peste tot"- iar acest lucru , din ce povesteste, pare ca s-a intamplat mereu, de cand erau mici. Tot fata cea mica spune ca acum si-a dat seama ce inseamna normaliotate. Ca vede la prieteni ce relatie au cu parintii. Ca mai povestesc.. Ca ei i se parea normalitate sa fie batuta, crezand ca asa e peste tot. Ca i se parea normalitate ca tatal lor sa intre peste ele la dus..chiar si cand aveau 15-16 ani, sa le spele pe spate; sau sa le cheme pe ele sa il spele pe spate.. si ca acum a inteles ca nu este normal asa ceva in relatia tata-fiica.. Ca inainte li se parea normal; ca parintii sa isi cumpere mancare separat de ele, mai buna, mai scumpa, iar ele sa nu aiba voie sa se atinga de ea. Daca o faceau erau certate, batute..

Cea de-a treia fiica a lui locuieste cu fosta sotie. O cunosc foarte bine. Este un fel de Cenusareasa in acea casa si abia asteapta sa faca 18 ani sa poata pleca de acolo. Ea a asistat la foarte multe intre mine si tatal ei, l-a vazut beat mereu.. a asistat la bataile incasate de celelalte doua ( ea nu prea era batuta ca era favorita lui; si este si cam inceata la minte..iar din aceasta cauza este si extrem de linistita). Discutand cu ea acum cateva zile, mi-a spus ca nu si-a vazut tatal niciodata beat..banuiesc ca el o intoarce cumva de partea lui..promitandu-i cine stie ce..Mentionez ca si aceasta este praf emotional.. m-am rugat de ea foarte m ult timp sa mearga la un psiholog. Mi-a spus ca nu vrea, ca ii e frica sa nu afle mama sau tata.. I-am promis ca nu vor afla, ca platesc eu..numai sa mearga.. a refuzat. Nu a vrut sa-mi spuna niciodata de ce ii este atat de frica..Insa parerea mea este ca e un copil distrus emotional.. nu are nici macar o prietena, nu iese din casa.. Are un iubit de varsta ei si..este singurul din jurul ei.. Legat de ea- mama o ducea cu masina, la 14 ani, la un iubit de-al ei din alt oras, sa-si petreaca week end ul cu el.. Apoi a aparut cel de acum. Cand, la 15 ani, ii dadea cheia de la un apartament, sa se mai duca acolo cu el, sa nu rada surorile ei de ea.. (inca nu erau plecate de acasa celelalte doua).. Eu, afland aceste lucruri, am incercat sa stau de vorba cu tatal lor..iubitul meu..sa ii spun ca nu e ok, ca asta nu e educatie..ca..ca.. nu-l interesa. Invoca mereu faptul ca el nu se poate baga.( custodia era comuna).

Mie acest om nu mi se pare sanatos la cap..la propriu.. din multe motive.. insa minte, disimuleaza si joaca teatru foarte bine.. Cand era cineva de fata, poza in iubitul si tatal model. Cand nu era nimeni, o ignora complet pe fetita, iar cu mine...nu mai spun cum se purta..
L-am lasat de cateva ori ( 4 sau 5 ori) singur cu ea, sa pot merge la cumparaturi si sa rezolv ce mai aveam.. Ma intorceam peste 4-5 ore si o gaseam pe cea mica nemancata, neschimbata...iar pe el beat.. Din pacate, nu am dovezi legate de acest lucru.. nu am incercat sa-l filmez sau inregistrez audio deoarece stiu ca nu se iau in considerare. aceste probe fara consimtamantul lui de a fi filmat/inregistrat..

Ne-am despartit de cateva luni iar el sustine ca vrea custodie comuna, sa stea si la el cea mica. Asta cand nu ma ameninta ca-mi ia copilul de tot..ca el are "prieteni si relatii".
Mie imi este groaza deoarece stiu care este mediul lui..betivi si femei..Toata lumea stie ca azi era cu una, maine cu alta.. Aproape ca nu e zi in care sa nu bea. Ajunsese chiar sa bea pe ascuns, prin curte, fara sa-l mai vad eu, sa ma iau de el..

A facut cateva sedinte de psihoterapie cu cea cu care am facut si eu. Din ce mi-am dat seama, pana si pe aceasta doamna a reusit sa o pacaleasca.. iar el insistand mereu pe faptul ca face de gura mea, ca el nu are nevoie.

Mentionez ca de cand eram gravida nu ma scoate din "nebuna si bolnava psihic", acest lucru spunandu-l tuturor din jur. Ba chiar imi intorsese si propria mea mama impotriva mea.. In primavara i-a scirs nasei fetitei (prietena mea cea mai buna) ca am vrut sa ma omor..ca am luat pumni de pastile.. Apoi a sunat-o, a doua zi , pe mama mea, spunandu-i la fel. Ptresupun ca a continuat apoi cu toata lumea.. Nasa fetitei l-a intrebat ca el ce a facut.. ca de ce nu a sunat la ambulanta.. ca ce facea, astepta sa mor? el a raspuns ca nu a sunat ca sa nu-mi faca rau, sa nu fiu internata la psihiatrie.. :)) Acest om minte si cand doarme..inventeaza intr-una lucruri, apoi mi le scrie mie ..ca sa aiba ce arata altora..El traieste doar pentru a da bine in fata prietenilor, pentru a fi "fara pata". Fosta nevasta l-a parasit cu 3 copii. Eu, la fel, cu un copil mic. Cea de dinaintea mea (oficiala, ca mai erau 20 pe langa), a fost terfelita ca si mine de el si "prietenele lui dragi" (cum isi numeste..femeile de moravuri usoare, ca sa nu ma exprim altfel) peste tot.. la fel spunea si despre ea.."e nebuna, e bolnava psihic". Acum este disperat ca deja cei din jur incep sa vada si sa afle adevarul si e in stare de orice ca sa dea el bine.. A inceput sa inventeze chiar si ca el vine sa-si vada fetita, iar eu sar la bataie..si ca l-am batut de multe ori.. (mentionez ca eu am 45 de kg, el are 100.. :)) ).

Ce ar mai fi de adaugat... mama mea mi-a intretinut copilul cam 80 %. Ea mi a dat bani inainte sa nasc sa cumpar ce era nevoie, deoarece el spunea mereu ca "avem timp sa ii luam',, asta dupa ce m-a anuntat "daca se naste copilul handicapat, il lasam la spital". Mama mea mi-a platit analizele si nasterea; tot ea mi-a facut abonament la clinica unde am nascut. El in acea perioada statea la carciuma cu prietenul luio cel mai bun. Zi de zi. Toata ziua. Il stiu toti ospatarii...

Nu stiu daca problemele de sanatate ale mele , dobandite din cauza stresului , au vreo relevanta..presupun ca nu..

De adaugat ar mai fi ca nu are casa ( i-a lasat totul foatei sotii, chiar daca nu au facut partajul). Acum el sta la sora lui si a facut acte cu un var cu uzufruct..insa casa acestuia este o maghernita.. Are o firma dar merge destul de prost. Insa..poate aseza lucrurile sa para ca are venituri mari.. Eu am un apartament. Este pe numele mamei mele dar ..al meu. Ea il are pe al ei. Eu am doua firme ( pe numele meu, insa intr-una este si el cu minimum de actiuni; incerc sa -l fac sa iasa din acea firma) care au realizat venituri bunicele..insa el poate dovedi ca au fost contracte aduse de el.. Pana in septembrie, inclusiv, mai iau indemnizatia, apoi gata.. Acum incerc sa dezvolt niste proiecte..din care sa-mi pot intretine fetita..deoarece de la el nu ma astept sa primesc ceva vreodata. este un om cu o dorinta crancena de razbunare si de a face rau daca nu faci ce si cum vrea el..

Asadar... si cu scuzele de rigoare pentru acest mesaj atat de lung... cam care credeti ca ar fi sansele sa il decad din drepturi? Daca nu, macar pentru custodie exclusiva.. ( mentionez ca a refuzat sa imi dea procura sa pot pleca in vacanta cu fetita...in conditiile in care pe fetita a refuzat sa o duceam vreodata in vreo vacanta, la mare, ca ii place apa foarte mult..insa el este plecat in a 6 a vacanta singur.. pe mine nu m-a luat niciodata cu el, "pedepsindu=ma"..nu are rost sa mai enumar aici motivele aberante invocate de el..).

Va multumesc!
herminac, utilizator
Dacă dovediți faptul că este mai tot timpul beat, șansele ca instanța să dispună ca dvs să exercitați autoritatea părintească în mod exclusiv sunt maxime . Bineînțeles, și dovedirea celorlalte aspecte, chiar dacă le dovediți parțial, va cântări mult.
Decăderea din drepturile părintești se poate dispune, la cerere, de către instanța de tutelă - dacă părintele pune în pericol viața, sănătatea sau dezvoltarea copilului prin relele tratamente aplicate acestuia, prin consumul de alcool sau stupefiante, prin purtarea abuzivă, prin neglijența gravă în îndeplinirea obligațiilor părintești ori prin atingerea gravă a interesului superior al copilului.

Motivele expuse de dumneavoastră vizează profilul tatălui în general și mai mult în relațiile cu alte persoane.

Întrucât mesajul dvs este foarte lung, vă recomand să selectați acele situații care se încadrează în criteriile de mai sus.

Cât privește custodia... Regula este custodia comună și chiar daca s-ar dispune custodia dvs exclusivă, asta nu împiedică tatăl să aibă program de vizită cu copilul, însă având în vedere vârstă fragedă a acestuia practica este că programul de vizită se orientează a fi în prezența mamei.

Însă dacă reușiți să obțineți decăderea din drepturile părintești, veți obține custodia exclusivă a copilului.

Pentru a înțelege mai bine cazurile în care se poate dispune custodia exclusiva a copilului, vă recomand să citiți articolul de mai jos

[ link extern ] /

Pentru șanse mai mari de câștig, vă recomand să vă angajați avocat, astfel de procese nu sunt ușoare!...
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Daca pe dvs va bate, iar pe copila o lasă nemâncată și neschimbată... Puteți începe prin a solicita ordin de protecție.
În acest caz, proba cu înregistrarile audio-video este permisă.
Buna seara!
In primul rand, va multumesc pentru raspuns!
In al doilea rand, nu cred ca mai este cazul deoarece nu mai locuim impreuna cam de 3 luni. I-am dat voie sa o viziteze pe cea mica in acest timp, insa am fost mereu prezenta. Am facut acest lucru tocmai pentru a nu avea el motive sa sustina ca nu ii dau voie din dorinta de razbunare.
Buna seara!
Va multumesc mult pentru raspuns.
Caut de ceva timp un avocat ...si sunt constienta ca va fi un proces lung si urat.
Legat de cele povestite mai sus..ma gandeam ca se tine cont de comportamentul lui fata de copiii sai ceilalti..
Inclusiv fata de mama lui are un comportament extrem de urat si violent..
Ma gandesc ca daca o persoana se comporta asa cu toti din familie...nu ar face exceptie nici fetita mea..ca mai tarziu, cand va creste putin, sa treaca prin asemenea lucruri urate.
Mentionez ca nu=mi doresc sa-l indepartez din dorinta de razbunare. Ci de cum ar putea afecta comportamentul lui sanatatea emotionala ( si, doamne fereste, chiar si cea fizica) a copilului. I-am spus chiar si lui- daca urmeaza un tratament de dezalcoolizare si unul psihiatric..deoarece din ce in ce mai multa lume din jur observa ca are probleme psihice.. si daca se vor vedea schimbari in bine, il voi lasa sa petreaca timp cu fetita. Chiar daca nu singur, ci in prezenta cuiva de incredere.