Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum poate divorta mai repede actualul sot?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum poate divorta mai repede actualul sot?

Buna ziua.Am si eu o problema.Barbatul cu care convietuiesc nu e divortat.Are doi copiii.Sotia a plecat in urma cu aproximativ 6 ani,lasandu-l cu doi copii minori.Cum ar putea divorta si cam la ce suma se ajunge pt un divort?
scornelia, utilizator
Trebuie să formuleze o acțiune de divorț. Dacă nu cunoaște care este domiciliul soției sau locul de muncă și nu îl află nici după ce face demersuri în acest sens, soției i se va numi un curator special, adică un avocat care să o reprezinte în fața instanței.
Onorariile sunt stabilite de fiecare avocat în parte.
Adrian ALBU, Avocat
Sotia e in Canada.Nu stim domiciliul,e cu un alt barbat.
Așa cum am spus, dacă nu cunoaște domiciliul soției trebuie să facă demersuri pentru a-l afla. Aceste demersuri se pot face la Direcția pentru Evidența Persoanei după ce se introduce cererea de divorț (cerere în care se va indica adresa din buletin și ultima reședință cunoscută). Dacă are cont de FB, o adresă de email, telefon etc, trebuie să facă dovada că a încercat să se informeze asupra adresei de citare. Soția va fi citată pentru fiecare termen într-un ziar de largă răspândire.
Luați legătura cu un avocat care să vă îndrume și să vă reprezinte.
Si daca nu se prezinta,invocand ca,e in strainatate?

Dna nu contează că se prezintă sau nu important este fie sa aflati o adresa La care sa fie citată iar judecătorul sa ajunga la concluzia ca aceasta cunoaște de existenO ța procesului fie să fie citată prin publicitate. sa-i fie cum s-a menționat anterior desemnat un avocat curator(care sa-i reprezinte interesele și care să o reprezintă în proces)rand.Un astfel de proces poate sa dureze cu mult mai mult decat un proces de divorț normal datorita imprimantelor privind citarea fostei soții.Mai devreme de 2 ani nu va faceti planuri de nunta...
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat