Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Cum se imparte mostenirea tatălui in cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Cum se imparte mostenirea tatălui in cazul unul din ...

Buna ziua. Cum se imparte mostenirea tatălui in cazul unul din cei doi ai lui este decedat?
Se împarte intre soție, fiul in viata si nepoții de la fiul decedat.
La ce procent au dreptul fiecare?
1/4 sau 2/8 sotia, 3/8 fiul in viata si 3/8 nepotii impreuna.