Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Refuz plata indemnizatie concediu medical cod 14 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Refuz plata indemnizatie concediu medical cod 14 pentru stagiu mai mic de 6 luni

Bună ziua! Eu și soțul lucram în același loc din aceeași zi motiv pt care sunt sigura pe datele specificate in continuare.
În luna 17 februarie 2020 s-a angajat iar în luna Aprilie 2020 a întrat în concediu medical cod indemnizație 14 (tuberculoza). In luna august 2020, de la munca I se spune ca nu i se va mai plati concediu medical pt ca nu a cotizat la stat.
De la spital, de unde i se dau concediile, i s-a spus ca nu are nicio legătură cotizația la stat cu medicalul de tuberculoza. Pe cuvânt dacă mai înțeleg ceva. Am citit și într-adevăr, cod 14 nu întra în cotizații de stat. Deci?
ana-cer, moderator
Angajatorul a gresit, probabil nu cunoaste legea. Aratati-i prevederile de mai jos.
Daca refuza, puteti face reclamatie la casa de sanatate.

OUG nr. 158/2005:

ART. 7
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

ART. 9
(1) Persoanele asigurate prevăzute la art. 1 alin. (1) şi (2) au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără îndeplinirea condiţiei de stagiu de asigurare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA. Lista cuprinzând urgenţele medico-chirurgicale, precum şi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului.
(2) În scopul prevenirii îmbolnăvirilor, persoanele asigurate prevăzute la art. 1 alin. (1) şi (2) au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru carantină, fără îndeplinirea condiţiei privind stagiul de asigurare.

ART. 10
(6) Pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), în cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de 6 luni, pentru situaţiile prevăzute la art. 9 şi 31, baza de calcul al indemnizaţiilor de asigurări sociale o constituie media veniturilor lunare realizate sau, după caz, venitul lunar din prima lună de activitate, cu respectarea prevederilor alin. (4).

Mulțumesc .
Cornel Vasile, Consilier juridic