Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am prins o lucrare in domeniul construcții
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am prins o lucrare in domeniul construcții

Buna , am prins o lucrare in domeniul construcții urmeaza sa incheiem un contract, dar clientul vrea sa plătească bancar.
Eu cum dau chitanța ca nu primesc numerar.
Sau cum.se procedează cand plătește bancar.
Semnam contract emit factura si .....?
george-neagu, moderator
Nu ii mai dati chitanta. Dumneavoastra va inregistrati venitul conform extrasului de cont.
Semnati contractul pentru lucrare in care sa apara printre altele si posibilitatea de pata prin contul bancar numarul... al pfa, la final de lucrare ii dati deviz, il semneaza ca e de acord si deci confirma ca e totul in regula si asa cum a cerut el si numai dupa aceea faceti factura si el va plateste in contul pfa.
george-neagu, moderator
Multumesc de raspuns.
george-neagu, moderator