avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am prins o lucrare in domeniul construcții
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am prins o lucrare in domeniul construcții

Buna , am prins o lucrare in domeniul construcții urmeaza sa incheiem un contract, dar clientul vrea sa plătească bancar.
Eu cum dau chitanța ca nu primesc numerar.
Sau cum.se procedează cand plătește bancar.
Semnam contract emit factura si .....?
Ultima modificare: Marți, 25 August 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: beghean , utilizator 09:38, 26 August 2020
Nu ii mai dati chitanta. Dumneavoastra va inregistrati venitul conform extrasului de cont.
Semnati contractul pentru lucrare in care sa apara printre altele si posibilitatea de pata prin contul bancar numarul... al pfa, la final de lucrare ii dati deviz, il semneaza ca e de acord si deci confirma ca e totul in regula si asa cum a cerut el si numai dupa aceea faceti factura si el va plateste in contul pfa.
Ultima modificare: Marți, 25 August 2020
george-neagu, moderator
Multumesc de raspuns.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Septembrie 2020
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa subcontracteaza la alt pfa - taxe? netcupeter netcupeter PFA 1 din domeniul constructiilor semneaza un contract cu o firma pentru suma de 20000 lei. PFA 1 subcontracteaza la PFA 2 pentru aceeasi lucrare pentru suma ... (vezi toată discuția)
Care sunt obligațiile fiscale ale unei pfa dacă o societate incheie cu aceasta un contract de colaborare/prestări servicii? Aliona M. Aliona M. Bună ziua, Am un PFA în domeniul traducerilor. Vă rog sa mă informați cum se procedează în cazul unui contract de prestări servicii/contract cu normă ... (vezi toată discuția)
Factura incasata cu chitanta sau fara? Mihai223 Mihai223 O PFA neplatitoare de TVA, care presteaza servicii, factureaza catre un client SRL / PFA. Exista contract intre cele doua entitati in care se stipuleaza si ... (vezi toată discuția)